Home

آزادی جعفر پناهی پس از 88 روز زندان

26 May 2010

جعفر پناهي، صبح سه‌شنبه به دستور باز‌پرس و تائيد دادستان عمومي و انقلاب تهران، با توديع وثيقه از زندان آزاد شد. طبق خبر روابط عمومي ‌دادسراي عمومي و انقلاب تهران، آزادی این کارگردان به نام ایران با توديع وثیقه ی 200 ميليون تومانی صورت گرفت. پناهی شامگاه دهم اسفند ماه سال گذشته، به همراه ۱۸ نفر از اعضای خانواده و دوستانی که در خانه او در تهران مهمان بودند، بازداشت شد. پس از چند روز و در چند مرحله، اعضای خانواده و همکاران پناهی آزاد شدند، اما وی تا امروز در بازداشت به سر می برد.

پس از بازداشت وی، جشنواره بین‌المللی فیلم کن، جشنواره بین‌المللی فیلم برلین و بسیاری از چهره‌های سینمایی، فرهنگی و سیاسی، در واکنش به بازداشت این سینماگر اعتراض کردند.

به طوری که در روزهای آغازین سال ۱۳۸۹، چهل و پنج تن از سینماگران و هنرمندان سرشناس ایران از جمله بهرام بیضایی، کیومرث پوراحمد، ناصر تقوایی، رخشان بنی‌اعتماد، خسرو سینایی، مسعود کیمیایی، تهمینه میلانی و اصغر فرهادی، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حاکمان ایران خواهان آزادی بی قید و شرط جعفر پناهی و محمد نوری‌زاد شدند.

همچنین صدها تن از سینماگران مطرح جهان، با انتشار نامه‌ای دیگر خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، ضمن اعتراض نسبت به بازداشت بی‌دلیل جعفر پناهی، که از او به عنوان کارگردان مطرح بین‌المللی یاد کرده‌اند، خواهان آزادی سریع پناهی شدند.

مدتی بعد، در اوایل اردیبهشت ماه 89، جمعی از کارگردانان و هنرپيشگان آمريکايی از جمله استيون اسپيلبرگ، رابرت ردفورد، مارتين اسکورسيزی، فرانسيس فورد کوپولا، رابرت دنيرو با امضای نامه‌ای خواستار آزادی فوری جعفر پناهی، کارگردان ایرانی در بند شدند.

بازتاب های خبری بازداشت پناهی، باعث شد تا صبح روز 26 اردیبهشت، هشت مامور امنیتی که دو تن از آنها زن بودند با حضور در منزل وی، خانواده این کارگردان معروف را تهدید کنند که در صورت هر گونه مصاحبه و اطلاع رسانی درباره وضعیت آقای پناهی بازداشت خواهند شد.

با این وجود دو روز بعد، طاهره سعیدی، همسر پناهی، اعلام کرد که این کارگردان سینما طی تماس کوتاه از زندان اوین، نامه ای را در جهت اعلام اعتصاب غذای خود خوانده است و تا زمان دستیابی به سه خواسته خود به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

تماس و دیدار با خانواده و اطمینان کامل از سلامت آن ها، حق داشتن وکیل بعد از ۷۷ روز و مشورت با او، آزادی بدون قید و شرط تا تشکیل دادگاه و صدور حکم قطعی خواسته های پناهی بودند.

اردیبهشت ماه، عباس کیارستمی در کنفرانس مطبوعاتی جشنواره کن، از بازداشت جعفر پناهی گفت و خواستار آزادی وی شد؛

ژولیت بینوش، بازیگر معروف فرانسه که در این کنفرانس مطبوعاتی فیلم کیارستمی (کپی برابر اصل) حضور یافته بود، پس از آنکه مطلع شد جعفر پناهی در زندان دست به اعتصاب غذا زده، منقلب شد و در سالن عمومی برای وی گریست.

شیرین عبادی، برنده جایزه “انجمن جهانی دموکراسی”، نیز روز با تقدیم جایزه خود به جعفر پناهی و محمد نوری‌زاد، از پناهی خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

مهدی محمودیان نیز از زندان کچویی در نامه ای با تجلیل از مقام هنری و تعهد حرفه ای جعفر پناهی از وی خواست که به اعتصاب غذای خود پایان دهد، چرا که ایران آزاد و آباد در آینده به هنرمندان و اندیشمندانی همچون شما نیازمند است.

همچنین عیسی سحرخیز در پیامی از جعفر پناهی خواست تا اعتصاب غذای خود را بشکند. او گفته بود: “زنده بمان و آنچه در زندانها می رود به تصویر بکش.”
با تمام این ها امروز، پس از 88 روز بازداشت و ده روز اعتصاب غذا، جعفر پناهی به طور موقت آزاد شد و همراه با چشمهای باز دنیا، به انتظار حکمی می نشیند که دادگاه ایران برای یک کارگردان بین المللی صادر خواهد کرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.