Home

موسوی: راه ‌حل؛ بازگشت به مردم است

24 May 2010

میرحسین موسوی از رهبران مخالف دولت می‌گوید تنها راه حل و فصل مشکلات ایران، «بازگشت به مردم» و به رسمیت شناختن حق آنها برای حاکمیت بر سرنوشت خود است.

آقای موسوی که در آستانه سوم خرداد، سالروز آزاد‌سازی خرمشهر، در جمع گروهی از خانواده‌های فرماندهان جنگ ایران و عراق سخن می‌گفت، خواستار «فداکاری» مردم برای به دست آوردن آزادی و عدالت شد.

نخست ‌وزیر پیشین ایران همچنین به مسئولان حکومتی توصیه کرد «بدون کوچک‌ترین تغییری»، فصل سوم قانون اساسی را اجرا کنند.

فصل سوم قانون اساسی مربوط به مساوی بودن حقوق همه مردم، حمایت قانون از شهروندان، حقوق زنان، منع تفتیش عقیده و آزادی مطبوعات است.

موسوی خطاب به حاکمان افزوده است: «شما نمی‌توانید مسائل داخلی و خارجی را با بستن روزنامه‌ها و پر کردن زندان‌ها مهار کنید.»

به گفته این رهبران مخالفان دولت، «احترام به ملت و احترام به کرامت ذاتی انسان‌ها، خشت اول همه اصلاحات است. اینکه عده‌ای با چوب و چماق در زندان و بیرون زندان بر سر مردم بزنند، همان سیاست‌های قاجاری‌ها است.»

وی اظهار داشت: «آزادی و عدالت به صورت خود به خودی در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد. نه آزادی و نه عدالت در حوزه عمومی داده شدنی نیست، بلکه آزادی و عدالت را باید با فداکاری و ایستادگی و تدبیر به دست آورد و از آن حراست کرد.»

موسوی ادامه داد: «این روزها به دلیل رخنه فساد، دروغ و بی‌تدبیری، ملت ما در مقابل امتحان‌های بزرگی قرار گرفته است.»

نخست وزیر پیشین ایران در بخش دیگری از سخنان خود، با اعمال دور جدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران مخالفت کرد و اظهار داشت: «نمی‌توانیم با این تحریم که روی زندگی مردم اثر خواهد گذاشت، موافق باشیم.»

وی همچنین گفت: «جنبش سبز، آحاد ملت و شهروندان را به خودی و غیرخودی تقسیم نمی‌کند و رشد فضیلت‌ها و تحقق مطالبات مبتنی بر عدالت و آزادی را یک وحدت فراگیر ملی می‌داند.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.