Home

جایزه جهانی دموکراسی برای شیرین عبادی

22 May 2010

شیرین عبادی، فعال سرشناس حقوق بشر جایزه «انجمن جهانی دموکراسی» را به جعفر پناهی و محمد نوری‌زاد، کارگردان و نویسنده زندانی تقدیم کرد.

به گزارش زمانه، اریک بترمان، رئیس انجمن جهانی جایزه دموکراسی و مدیرعامل رادیو صدای آلمان روز گذشته، پنج‌شنبه ۳۰ اردیبهشت این جایزه را در شهر بن آلمان در حضور بیش از ۲۰۰ نفر از فعالان حقوق بشر و چهره‌های فرهنگی و سیاسی به شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل اعطا کرد.

به گفته آقای بترمان این جایزه به معنای «ابراز همبستگی آزادیخواهان جهان با مردم ایران» است.

ورنر هویر، معاون وزیر خارجه آلمان نیز در این مراسم گفت که شیرین عبادی در سخت‌ترین زمان، در دوران پس از انتخابات با فشارهای بسیاری روبه‌رو شد، اما از تلاش برای تحقق مردم‌سالاری در ایران دست برنداشت.

وی به خانم عبادی گفت که من در برابر «استواری و دلیری» شما در دفاع از حقوق هم‌وطنانتان تعظیم می‌کنم.

شیرین عبادی در این مراسم گفت: «افتخار این جایزه به کسانی تعلق دارد که در سال‌های گذشته و به‌ویژه یک‌سال اخیر با تمام توان‌شان برای پیش‌برد دموکراسی در ایران فعالیت کرده و بهای آن‌را با جان‌شان پرداخت کرده‌اند.»

وی با تقدیم این جایزه به جعفر پناهی و محمد نوری‌زاد از آقای پناهی درخواست کرد به اعتصاب غذای خود پایان دهد، تا بتواند با جسمی سالم به «مبارزاتش» ادامه دهد.

رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، در ادامهٔ این مراسم با گرامی‌داشت یاد کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز، عمادالدین باقی و ۳۷ خبرنگار دیگری که اکنون در زندان‌های ایران هستند، آزادی بیان را اولین پله دموکراسی دانست.

به گفته وی: ««تا ملتی آزاد نباشد که عقاید خود را بیان کند، چگونه می‌توان تصور دموکراتیک بودن حکومتی را داشت.»

این فعال حقوق بشر در ادامه به نقش «شورای نگهبان» در وضعیت فعلی ایران پرداخت و گفت که این شورا صلاحیت هر فردی را که «کوچک‌ترین انتقاد سیاسی به عملکرد حکومت» داشته باشد، رد می‌کند و خود را موظف به پاسخگویی در این زمینه نیز نمی‌داند.

به گفته خانم عبادی شورای نگهبان بارها از «حق وتو» خود درباره مصوبات مجلس «سوءاستفاده» کرده‌ است.

خانم عبادی در این مراسم هم‌چنین از همکاری شرکت‌های کورپوریشن، نوکیا و زیمنس با دولت ایران در راستای کنترل تلفن‌های همراه و پیامک‌ها انتقاد کرد و گفت: «شرکت‌های غربی هنگام امضای قراردادهای تجاری به راحتی حقوق بشر و آزادی بیان را نادیده می‌گیرند.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.