Home

احتمال آزادی جعفر پناهی تا اوایل هفته آینده

21 May 2010

وکیل جعفر پناهی، فیلم‌ساز سرشناس ایرانی از «نظر مساعد» دادگاه انقلاب در مورد آزادی قریب‌الوقوع وی از زندان خبر داد.

فریده غیرت، وکیل آقای پناهی در این باره در مصاحبه‌ای به رادیو زمانه گفت که پرونده وی هنوز به دادگاه نرفته و اتهامات او مشخص نیست. این وکیل دادگستری نسبت به آزادی جعفر پناهی تا اوایل هفته آینده ابراز امیدواری کرد تا بقیه روند دادرسی وی پس از آزادی‌اش انجام شود.

جعفر پناهی، فیلمساز و کارگردان ایرانی که از اسفند ماه گذشته در زندان اوین در تهران زندانی است از پنج روز پیش دست به اعتصاب غذا زده‌است.
وی خواسته‌های خود را «تماس و دیدار با خانواده و اطمینان کامل از سلامت آن‌ها»، «حق داشتن وکیل بعد از ۷۷ روز» و «آزادی بدون قید و شرط تا تشکیل دادگاه و صدور حکم قطعی» اعلام کرده‌است.

به گفته این وکیل، دادگاه به دو خواستهٔ اول جعفر پناهی توجه کرده و احتمال توجه به خواسته سوم او نیز وجود دارد.

فریده غیرت وضعیت جسمانی جعفر پناهی را مقداری ضعیف ولی روحیه او را «خوب، مصمم و قوی» توصیف کرد. آقای پناهی برای دومین بار با خانواده خود دیدار داشته‌است ولی به گفته خانم عیرت وی هنوز پیشنهاد خانواده و وکیل را برای شکستن اعتصاب غذا نپذیرفته‌است.

زندانی شدن این فیلمساز ایرانی بازتاب‌های زیادی در جامعه سینمایی خارج از کشور داشته‌است.

در هشتمین روز برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلمکن، نشستی برای دفاع از جعفر پناهی و اعلام همبستگی با او برپا شد و در این جشنواره یک صندلی خالی نیز به یادبود او قرار داده شد.

سازمان عفو بین الملل نیز از جمهوری اسلامی خواسته‌بود تا جعفر پناهی را آزاد کند تا وی بتواند در جشنواره فیلم کن حضور یابد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.