Home

فرانسه: اکثر اعضای شورای امنیت با تحریم ایران موافقند

21 May 2010

برنار کوشنر، وزير خارجه فرانسه، خبر داد فقط سه کشور از ۱۵ عضو شورای امنيت با تحريم ها همراه نشده اند و انتظار می رود قطعنامه برای تصويب آرای کافی را داشته باشد.

به گزارش رادیو فردا، دیپلمات‌ها گفتند ترکيه و برزيل که به تازگی پادرميانی کرده و توافقنامه مبادله سوخت اتمی ايران در خاک ترکيه را امضا کردند، به همراه لبنان که روابط نزديکی با تهران دارد، سه کشوری هستند که گفتهاند با تحريمهای بيشتر ايران موافق نيستند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برخی ديپلماتها گفته اند قطعنامه تحريم جديد در صورت تصويب، فروش موشکهای زمين به هوای روسيه به ايران را ممنوع میکند.

ترکيه و برزيل پيشتر هم در نامه ای به شورای امنيت خواستار پرهيز از اقداماتی شدند که ممکن است امکان دستيابی به راه حل صلح آميز در بحران اتمی جمهوری اسلامی را کمرنگ کند.

کوشنر روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: «به نظرم متن پيشنهادی تصويب می شود. نمی‌توانم با اطمینان بگویم؛ هیچ کسی نمی‌تواند با اطمینان بگوید.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دور چهارم تحريم ها عليه ايران در صورت تصويب، محدويت های صادرات تسليحاتی را افزايش داده و نيز فشارهای بيشتری بر نظام بانکی را در برمی گيرد، ضمن اين که هرگونه استخراج از معادن اورانيوم برای ایران در خارج از مرزهایش ممنوع می شود؛ این قطعنامه احتمالی، برنامه موشکی ایران را نیز هدف می‌گیرد.

به گفته ديپلمات ها، بر اساس اين پيش نويس، روسيه ديگر نمی تواند موشک های پدافندی (دفاعی) اس – ۳۰۰ را به ايران بفروشد. هرچند توافق فروش اين موشک های پدافندی ميان ايران و روسيه نهايی شده، اما شرکت دفاعی دولتی روسيه می گويد در صورتی که قطعنامه سازمان ملل فروش آن را ممنوع کند، روسيه به خواست سازمان ملل عمل خواهد کرد.

روسيه همچنين پيمانکار ساخت نيروگاه اتمی بوشهر هم هست اما به گفته مقامات شرکت دولتی روس اتم، دور جديد تحريم های ايران، اثری بر پروژه بوشهر نمی گذارد.

دور چهارم قطعنامه تحريم های ايران هنوز در حال بررسی است و خبرگزاری فرانسه گزارش داده مواردی چون ممنوعيت فروش تانک، خودروهای زرهی، ادوات با کاليبر بالا، هواپيما، هليکوپتره و کشتی های جنگی، موشک های دوربرد و موشک های پدافندی (دفاعی) در اين پيش نويس آمده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.