Home

متکی: شانسی برای تصویب قطعنامه جدید علیه ایران وجود ندارد

20 May 2010

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه با اشاره به تلاش ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه برای تصویب یک قطعنامه تازه علیه ایران، اظهار داشت که دیگر شانسی برای تصویب چنین قطعنامه‌ای وجود ندارد.

به گزارش رادیو فردا، وزیر امور خارجه ایران که در اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در تاجیکستان شرکت کرده بود، همچنین گفت که روز چهارشنبه با وزیران خارجه برزیل و ترکیه، تماس تلفنی داشته و ارزیابی این دو کشور این است که چنین قعطنامه‌ای علیه ایران تصویب نمی‌شود.

منوچهر متکی گفت: «وزیران خارجه ترکیه و برزیل صبح امروز با من تماس تلفنی داشتند و گزارشی از اقداماتی که بعد از بازگشت از ایران در ارتباط با دیگر کشورها داشتند را به من ارائه دادند. ارزیابی آنها از تماس با برخی کشورها از جمله اعضای شورای امنیت در این باره مثبت بود.»

روز دوشنبه ایران در حضور رئیس جمهوری برزیل و نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که حاضر به امانت گذاشتن ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی‌شده خود در خاک ترکیه است.

توافق تهران برای مبادله سوخت با این حال با واکنش سرد واشینگتن روبرو شده است؛ در حالی که منوچهر متکی می‌گوید ارزیابی ترکیه و برزیل به تصویب نرسیدن قطعنامه علیه ایران است، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه اعلام کرد که چین و روسیه نیز با پیش‌نویس قطعنامه تحریم ایران موافق کرده‌اند.

برپایه پیش‌نویسی که روز سه‌شنبه منتشر شده، اگر قطعنامه جدید به تصویب برسد، از جمله بخش بانکداری ایران با محدودیت بیشتری مواجه شده، نظارت بر کشتیرانی ایران بیشتر شده و تحریم‌های گسترده تسلیحاتی علیه تهران اعمال می‌شود.

روز چهارشنبه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، نیز دریک کنفرانس خبری درباره تلاش کشورهای غربی برای تصویب قطعنامه تازه علیه ایران گفت: «آنها می‌خواهند خود را صاحب رای نشان دهند اما دیدند که چند کشور در حال توسعه توانستند بحران را مدیریت کنند و این مساله می‌تواند تبدیل به الگویی شود که بحران‌ها و مشکلات روزمره را کشورهای منطقه و در حال توسعه خود به خوبی حل کنند.»

روز سه‌شنبه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، کشورهایی که به توافق تهران بی‌اعتنایی کرده را به باد انتقاد گرفت و گفت مخالفان این توافق در منطقه زندگی نمی‌کنند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.