Home

همسر جعفر پناهی از اعتصاب غذای همسرش در زندان خبر داد

19 May 2010

جعفر پناهی کارگردان و سینماگر جنبش سبز که نزدیک به هشتاد روز از زندانی شدنش در بند ۲۰۹ زندان اوین می‌گذرد، از دو روز قبل دست به اعتصاب غذا زده است.

طاهره سعیدی، همسر پناهی، در گفتگو با خبرنگار جرس، گفت: “ما هم در بی‌خبری کامل بودیم تا اینکه امروز (سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت)، پناهی طی تماس کوتاه از زندان اوین، نامه ای را در جهت اعلام اعتصاب غذای خود قرائت کرد و ضمن پافشاری بر سه خواسته خود، آنها را به این شرح ذکر کرد:

“بعد از برخورد ناشایستی که شنبه شب (۸۹/۲/۲۵) در هجوم مامورین به داخل سلول ۵۶ اوین صورت گرفت و متعاقب آن به مدت یک ساعت و نیم، من و هم سلولی‌هایم را بدون لباس در بیرون و در هوایی سرد نگه داشتند، صبح روز یک‌شنبه مرا به بازجویی بردند و متهم کردند که از داخل سلول فیلمبرداری کرده‌ام؛ که کذب محض است.

سپس تهدید کردند که تمامی اعضای خانواده‌ام را دستگیر و به اوین منتقل خواهند کرد و دخترم را به بازداشتگاهی ناامن در رجائی‌شهر خواهند فرستاد و با این حرف‌ها قدرت تجزیه و تحلیل را از من سلب کردند.

از یک‌شنبه صبح (۸۹/۲/۲۶) تا کنون هیچ چیز نخورده‌ام و نیاشامیده‌ام و حال اعلام می‌کنم اگر موارد زیر تحقق نپذیرد، من به نخوردن و نیاشامیدن خود ادامه خواهم داد؛ چرا که نمی‌خواهم تبدیل به موش آزمایشگاهی شوم که هر لحظه مرا به اتهامات واهی تحت شکنجه و آزارهای روحی و روانی قرار دهند:

۱.تماس و دیدار باخانواده‌ام و اطمینان کامل از سلامت آنها

۲. حق داشتن وکیل بعد از ۷۷ روز و مشورت با او

۳.آزادی بدون قید و شرط تا تشکیل دادگاه و صدور حکم قطعی

در پایان، به سینمایی که به آن معتقدم قسم می‌خورم تا تحقق خواسته‌هایم دست از اعتصاب غذا برنمی‌دارم و تنها خواسته‌ام این است که جنازه مرا به خانواده‌ام تحویل دهند تا هر کجا که مایل‌اند دفن کنند.”

در همین حال عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی، که با آخرین فیلم خود «رونوشت برابر اصل» در جشنواره کن فرانسه حضور دارد، روز سه‌شنبه، طی کنفرانسی خبری در این جشنواره، خواستار آزادی جعفر پناهی از زندان شد. کیارستمی در این نشست خبری که پس از نمایش فیلمش در جشنواره جهانی فیلم «کن» برگزار شد، حبس یک سینماگر را “تحمل‌ناپذیر” خواند و از مقامات جمهوری اسلامی خواستار پاسخگویی پیرامون این مسئله شد.

همزمان و به گزارش روزنامه الپاسو، «ژولیت بینوش» بازیگر معروف فرانسه که در کنفرانس مطبوعاتی فیلم کیارستمی (کپی برابر اصل) حضور یافته بود، پس از آنکه مطلع شد جعفر پناهی در زندان دست به اعتصاب غذا زده، منقلب شد و در سالن عمومی برای وی گریست.

لازم به ذکر است ژیل ژاکوب، رئیس فستیوال جهانیِ فیلم کن، چندی پیش ضمن ستایش از جعفر پناهی، سینماگرِ مردمی و محبوس در ایران، وی را مهمانِ افتخاریِ امسالِ این جشنواره جهانی معرفی کرده بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.