Home

موسوی: جنبش سبز ریشه مذهبی دارد

17 May 2010

میرحسین موسوی از رهبران مخالف دولت می‌گوید جنبش سبز، ریشه در «تفکرات مذهبی» مردم دارد و تا زمانی که این جنبش در این مسیر است، مردم به آن «اقبال» دارند.

به گزارش وب‌سایت کلمه، موسوی افزود که رنگ سبز را به توصیه برخی «افراد مذهبی» به عنوان نماد انتخاباتی خود برگزیده بود.

نخست‌‌وزیر پیشین ایران اظهار داشته که علت اقبال مردم ایران به جنبش سبز، «سازگار بودن آن با باور‌های مذهبی» است.

موسوی با انتقاد از برخورد‌های حکومتی با مردم به نام دین، گفت: «نباید کارهایی در کشور به نام دین و اسلام صورت گیرد که خدای نکرده این اعتقاد و این دوستداری مورد تردید قرار گیرد.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود این پرسش را مطرح کرده است: «آیا پیامبری که ما می‌شناسیم، حاضر بودند چنین زندان‌هایی در قلمرو حکومت اسلامی و دین داشته باشند؟»

به گفته موسوی، «الان سئوال مردم این است که آیا روش و سیره دولت‌مردانی که ادعای مسلمانی و اسلام دارند و دروغ می‌گویند، با سیره فاطمه زهرا که یکی از القاب ایشان صدیقه است، یعنی صداقت و دوری از کژی و دروغ، کوچکترین سازگاری را داشته است؟»

موسوی پنجم اردیبهشت ماه نیز طی سخنانی گفته بود در جمهوری اسلامی تنها «پوستی» از اسلام باقی مانده است.

وی افزوده بود: «اسلام، کسی را نمی‌زند، کسی را نمی‌گیرد، تهمت نمی‌زند، کسی را در زندان نگه نمی‌دارد و محدودیت ایجاد نمی‌کند.»

نخست وزیر پیشین ایران اضافه کرده بود: «چرا باید امروز هر کاری که انجام می‌شود و هر ناکارآمدی و هر مشکلی که وجود دارد، به نام اسلام تمام شود؟»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.