Home

کلوتید ریس ایران را ترک کرد

17 May 2010

کلوتید ریس، معلم ۲۵ ساله فرانسوی که در جریان ناآرامی‌های انتخاباتی ایران دستگیر و محاکمه شده بود، به فرانسه بازگشت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر نیکولای سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده که کلوتید ریس ساعت یک به وقت محلی وارد پاریس شد.

ریس در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس در ایران محکوم شده بود که دادگاه تجدید‌نظر این حکم را به ۳۰۰ میلیون تومان جریمه کاهش داد.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه به خبرگزاری فارس گفت که خروج وی از ایران با مجوز قوه قضائیه بوده است.

کلوتید ریس، به عنوان دستیار استاد در دانشگاه اصفهان، زبان فرانسه تدریس می‌کرد که در حوادث پس از انتخابات دستگیر شد. «اقدام علیه امنیت ملی از طریق حضور در تجمعات و اغتشاشات مورخ ۲۵ و ۲۷ خرداد ماه و همچنین جمع‌آوری اخبار، اطلاعات و تهیه تصاویر از این اغتشاشات و ارائه آن به وابسته علمی سفارت فرانسه» از اتهامات وی عنوان شده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی در چند ماه اخیر به طور تلویحی خواستار مبادله کلوتید ریس با مجید کاکاوند یکی از ایرانیان زندانی در فرانسه شده بود.

مجید کاکاوند که از سوی آمریکا به «نقض مقررات» تحریم‌های جمهوری اسلامی متهم شده بود، چندی پیش با حکم دادگاهی در فرانسه به ایران بازگردانده شد. مهمانپرست در عین حال گزارش‌ها درباره مبادله مجید کاکاوند با کلوتید ریس را رد کرده است.

برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه نیز هرگونه توافق محرمانه بر سر آزادی ریس و اقدام متقابل از سوی پاریس در واکنش به آزادی این تبعه فرانسوی را رد کرد.

ریس در ورود به فرانسه در کاخ الیزه مورد استقبال نیکلا سارکوزی رییس‌جمهور فرانسه قرار گرفت.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.