Home

اعتصاب فراگیر در چند شهر کردنشین ایران

14 May 2010

از بامداد روز پنج‌شنبه بازار شهرهای مختلف سنی‌نشین در ناحیه کردنشین غرب ایران به نشانه اعتراض به اعدام چهار شهروند کُرد به حالت نیمه‌تعطیل در آمد.

به گزارش زمانه در بازار شهرهای سنندج، مریوان، بانه و کامیاران در استان کردستان و شهرهای مهاباد، بوکان و اشنویه در استان آذربایجان غربی و برخی مناطق دیگر بسیاری از مغازه‌ها دست به اعتصاب زده‌اند و جو امنیتی بر این شهرها حاکم شده‌است. گفته می شود در برخی از شهرها نظیر کامیاران دانش‌آموزان و در مهاباد دانش‌جویان پیام‌نور نیز در سر کلاس‌ها حاضر نشده‌اند.

یکی از شهروندان سقزی نیز در گفت‌وگو با زمانه، از رفت‌وآمد کم مردم در خیابان‌های این شهر در پنج‌شنبه خبر می‌دهد.

فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و شیرین علم هولی، چهار ایرانی کرد هستند که به همراه مهدی اسلامیان، یک‌شنبه هفته جاری در زندان اوین به دار آویخته شدند.

سازمان‌های اپوزیسیون مناطق کردنشین ایران از جمله حزب‌های کومله و دموکرات و برخی سازمان‌های مدنی به نشانه اعتراض به این اعدام‌ها خواستار اعتصاب عمومی در شهرهای کردنشین شدند که بنا بر گزارش‌ها این خواسته با استقبال مغازه‌داران روبه‌رو شده‌است.

گزارش‌ها حاکی از استقرار نیروهای امنیتی در مراکز اصلی این شهرها و خلوت بودن خیابان‌ها است.

دیگر گزارش‌ها از احضار مسئولان صنفی این شهرها طی روز چهارشنبه به نیروی انتظامی خبر می‌دهند. بنا بر این گزارش‌ها به این مسئولان اخطار داده شده بود که حق اعتصاب ندارند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، روز چهارشنبه با محکوم کردن اعدام پنج زندانی سیاسی، درباره به اجرا گذاشته شدن حکم اعدام ۱۷ شهروند کرد دیگر در ایران هشدار داد.

این سازمان اعلام کرده که اجساد چهار ایرانی کُرد زندانی که هفته جاری در تهران اعدام شدند، «تاکنون به خانواده‌های آن‌ها تحویل داده نشده‌است.»

به دار آویختن این شهروندان اعتراض چهره‌های برجسته مخالف دولت از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی را نیز در بر داشته‌است.

مهدی کروبی می‌گوید که جرم اعدام‌شدگان اخیر برای هیچ‌کس «محرز» نشده است و این‌که این اعدام‌ها بدون اطلاع وکلا و خانواده‌ها «صورت گرفته، نشان از آن دارد که عدالت نایاب است و رویه فعلی هیچ تناسبی با موازین شرعی و قضایی ندارد.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.