Home

موسوی: این بود اسلامی که ما می‌خواستیم؟

14 May 2010

میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت با انتقاد از بالا بودن آمار اعدام در ایران، گفت: «به نظرتان این نظام دچار مشکل نشده‌ که آن‌قدر آمار اعدام در آن بالا است؟»

به گزارش زمانه، وی که در دیدار با جمعی از زندانیان سیاسی آزادشده و خانواده زندانیان سیاسی سخن می‌گفت، افزود: «این چه وضعی است که عده‌ای پشت در منتظر این باشند که چه زمانی به دار آویخته خواهند شد؟ آیا این وهن ایران و اسلام نیست؟ این بود اسلامی که ما می‌خواستیم؟»

موسوی با اظهار تاسف از وجود «شکنجه و اعتراف‌گیری» در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران، این مسائل را ناشی از تفکر «خشونت‌طلبی» دانست که نهادهای حکومتی برای «حفظ منافعی خاص» به آن متوسل شده‌اند.

وی اظهار داشت: «باید بدون در نظرگرفتن ایدئولوژی و طرز فکر افراد از حق‌شان دفاع کنیم و در برابر ظلم بایستیم.»

به گفته موسوی: «مجرم‌ترین افراد، حتی خطرناک‌ترین بزهکاران یک جامعه نیز دارای کرامت انسانی‌ هستند و باید در حد جرمی که مرتکب شده‌اند، مجازات شوند و نباید خانواده و حیثیت آن‌ها مورد حمله قرار بگیرد.»

نخست‌وزیر پیشین ایران با اشاره به صدور روادید برای مادران سه آمریکایی بازداشتی در زندان اوین، گفت: «آیا این حق برای مادران ایرانی هم در نظر گرفته می‌شود و همان تصمیمی که برای مادران آمریکایی گرفتند، برای مادران ایرانی هم می‌گیرند؟»

میرحسین موسوی با اشاره به دیدگاهی مبنی بر «حق مردم برای تغییر قانون اساسی» و «وحی منزل نبودن قانون اساسی»، گفت: «در موقعیت فعلی بخشی از مطالبات را مطابق با قانون اساسی موجود، می‌توانیم مرتب‌تر و با پشتوانه بیشتری عنوان کنیم و بعدها به‌تدریج خواهیم توانست آن‌ را نیز با همان مکانیسمی که در خود آن است، تغییرش دهیم.»

نخست‌وزیر پیشین ایران با تاکید بر لزوم جابه‌جایی در قدرت، گفت: «من باید به آقایان خاطرنشان کنم که ملت بزرگ ایران، با بودن یا نبودن شما، کن فیکون نخواهد شد.»

وی با بیان این‌که معترضان در ابتدا برای پس گرفتن رای خود به صحنه آمده بودند، افزود: «وقتی با آن‌ها برخورد شد و مردم مسائل را شکافتند و بررسی کردند، متوجه شدند که این مسائل با مواردی دیگر ارتباط دارد و مطالبات مردم، نه به حالت تصادفی و یا عصبانیت، بلکه به دلیل تجزیه و تحلیل‌هایی که در جامعه اتفاق افتاد، گسترش پیدا کرد»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.