Home

فرانسه خواستار آزادی جعفر پناهی شد

13 May 2010

دو وزير دولت فرانسه و تيم برتون، کارگردان آمريکايی، از جمهوری اسلامی خواستند جعفر پناهی را آزاد کند تا بتواند در هيات داوران فستيوال فيلم کن حضور يابد.

به گزارش رادیو فردا، برنار کوشنر وزير خارجه و فردريک ميتران، وزير فرهنگ فرانسه روز چهارشنبه در بيانيهای مشترک، با احترام به مبنای حق آزادی بيان و حق خلاقيت برای مردم ايران، از تهران خواستند در اسرع وقت آقای پناهی را آزاد کند.

تيم برتون، کارگردان آمريکايی که رياست امسال هيات داوران فستيوال فيلم کن را برعهده دارد، در يک کنفرانس خبری خواستار آزادی جعفر پناهی شد و گفت:« همه ما از آزادی بيان دفاع کرده و برای آن مبارزه می کنيم.»

وزير خارجه فرانسه و وزير فرهنگ فرانسه در بيانيه خود گفتند: «جعفر پناهی يکی از کارگردانان برجسته ايرانی است و جای او (نه در زندان) که در هيات داوران فستيوال کن است.»

سازمان عفو بين الملل هم روز سه شنبه (ديروز) از جمهوری اسلامی خواست جعفر پناهی، کارگردان زندانی ايرانی را آزاد کند تا بتواند در جشنواره فيلم کن حضور يابد.

جعفر پناهی به اتهام ساخت فيلمی درباره انتخابات رياست جمهوری خردادماه سال گذشته در ايران، بيش از دوماه پيش دستگير و به زندان اوين منتقل شد.

محمد حسينی وزير ارشاد با اشاره به اظهارات مسوولان قضايی و امنيتی گفته آقای پناهی «در حال ساخت فيلمی عليه نظام و بحث های مربوط به حوادث اخير بوده» و ادعا کرده که فيلم در دست ساخت اين کارگردان سينما «به مسائل بعد از انتخابات دامن زده است.»

آقای پناهی به عنوان عضوی از هيات داوران جشنواره فيلم کن انتخاب شده که از شاخص‌ترين جشنواره‌های هنری سينمايی در جهان محسوب می شود.

حسيبه حاج سهرويی معاون مدير مرکز خاورميانه و شمال آفريقای عفو بين‌الملل به خبرگزاری فرانسه گفت: «يک صندلی خالی در فستيوال فيلم کن، نادانی و بی‌عدالتی ايران در سرکوب کسانی که انتقاد صلح‌آميز داشته‌اند را پررنگ می‌کند.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.