Home

خاتمی: وضعیت کشور خوب نیست

10 May 2010

محمد خاتمی، رئیس مرکز گفتگوی تمدن‌ها می‌گوید وضعیت کشور از «جهات مختلف» خوب نیست و حکومت نمی‌تواند با «شعار» مسائل را حل و فصل کند.

خاتمی در دیدار با جمعی از دانشگاهیان، فرهنگیان و فعالان دانشجویی گفت راه حل و فصل «درست» مشکلات، آزادی زندانیان و جبران «جفا‌هایی» است که به دانشجویان، استادان، معلمان و مدیران و بسیاری از شهروندان شده است.

رئیس جمهوری سابق ایران، «عبور از فضای امنیتی و ورود به فضای آزاد، رفع محدودیت از جریان‌ها، احزاب و رسانه‌ها و اندیشیدن تمهیدات لازم برای انتخابات مطلوب در آینده» را از دیگر عوامل خروج از بحران دانست.

خاتمی در عین حال به مسئولان جمهوری اسلامی توصیه کرد با تن دادن به قانون اساسی و بهره‌گیری از همه نیرو‌ها و استعداد‌ها، برای حل و فصل مشکلات کشور تلاش کنند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود هشدار داد ادامه اعمال محدودیت‌ها برای جریان‌های سیاسی و فکری، «هزینه سنگینی» برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.

به گفته خاتمی «اگر تذکری داده می‌شود برای حفظ نظام در مسیر درست و بازگشت از راه‌های غلطی است که طی می‌شود و متاسفانه به جاهای بدی ختم خواهد شد.»

خاتمی همچنین اظهار داشت:‌ «راه‌کار ما نفی مطلق علوم انسانی و علوم جدید و برخورد با کسانی که صاحب تخصص در این حوزه‌ها هستند نیست، بلکه آنها هم باید بتوانند مسائل را مطرح کنند تا به فکر منسجم و پخته مناسبی برسیم.»

به گفته وی «به راه انداختن دستگاه تفتیش عقاید، یک تجربه شکست خورده است و شکل گرفتن یک فکر و فراگیر شدن آن، با بخشنامه درست نمی‌شود.»

رئیس مرکز گفتگوی تمدن‌ها گفت که با «کار رسمی اداری» نمی‌توان افکار و اندیشه‌ها را حذف کرد، چرا که این مسئله باعث می‌شود سئوالات جوانان بیشتر شود.

خاتمی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: «نادیده انگاشتن اعتراضات یا نسبت‌های ناروا به معترضان دادن، به معنی نبودن اعتراض نیست.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.