Home

اعدام پنج زندانی سیاسی و تحرک اعتراض‌آمیز در نقاط مختلف جهان

10 May 2010

مسئولان زندان اوین، سحرگاه یک‌شنبه پنج زندانی به نام‌های فرزاد كمانگر، علي حيدريان، فرهاد وكيلي، شيرين علم ‌هولي و مهدي اسلاميان را به جرم محاربه اعدام کردند.

به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي دادسراي عمومي وانقلاب تهران، محكومان فرزاد كمانگر فرزند باقي، علي حيدريان فرزند احد، فرهاد وكيلي فرزند محمد سعيد، شيرين علم هولي فرزند خدر، مهدي اسلاميان فرزند محمد نام داشتند.

به ادعای این گزارش، محكومان در عمليات تروريستي ازجمله بمب ‌گذاري در مراكز دولتي و مردمي شهرهاي مختلف ايران دست داشتند.

اين گزارش با بيان اينكه در مراحل دادرسي محكومين نماينده دادستان تهران و وكلاي آنان حضور داشته‌اند‏‌، ‌افزود: احكام صادره از سوي دادگاه‌هاي بدوي حسب مورد در دادگاه‌هاي تجديد نظر با ديوان عالي كشور ابرام گرديده است.

گزارش منابع دیگر خبری حاکیست همزمان با قطع تلفن های زندان از دو روز گذشته این احکام اجرا شده است.بنا به اطلاع گزارشگران هرانا این احکام در حالی به اجرا درآمد که پرونده سه تن از متهمان این پرونده در مرحله بازنگری (اعمال ماده ۱۸) قرار داشت و همچنین هیچ یک از وکلا و خانواده ها در جریان اجرای این احکام قرار نگرفتند.

در اعتراض به اعدام این پنج نفر، تجمع‌هایی اعتراض‌آمیز در نقاط مختلف جهان برگزار شد. در پاریس، تظاهرکنندگان ایرانی به سفارت ایران در این شهر حمله‌ور شده و ضمن آویختن عکس‌های اعدام‌شدگان به دیوار سفارت، دوربین‌های مداربسته آن را شکسته و شعارهایی علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران سر دادند که سرانجام با حضور پلیس و بازداشت بیش از یکصد نفر، این تظاهرات خاتمه یافت.

در لندن و برلین نیز معترضان به اعدام‌های غیرقانونی در ایران به سفارت‌خانه‌های ایران حمله کرده و آسیب‌هایی را به ساختمان سفارت وارد کردند.

قرار بر این است که تظاهرات و اعتراض‌های مشابه نیز ظرف چند روز آینده در شهرهای مختلف اروپا در برابر سفارت‌خانه‌های ایران صورت گیرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.