Home

۷۱سال زندان برای ۲۴ دانشجوی زندانی

8 May 2010

تارنمای ادوارنیوز، پایگاه خبری سازمان دانش‌آموختگان ایران در واکنش به «انکار وجود دانشجویان زندانی» از سوی برخی مسئولان دولت دهم، اسامی و مشخصات ۳۲ نفر از دانشجویان زندانی را منتشر کرد.

بر پایه این گزارش ۲۴ نفر از این دانشجویان در مجموع به ۷۱ سال حبس محکوم شده‌اند، برای یک نفر حکم اعدام صادر شده و بقیه آن‌ها به صورت «بلاتکلیف» در زندان به سر می‌برند.

محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم هفته گذشته به خبرنگاران گفته بود که فقط «تعداد بسیار محدودی» از دانشجویان در زندان هستند.

این در حالی است که در ۱۱ ماه اخیر، دست کم ۶۰۰ دانشجوی معترض به «تقلب» در انتخابات و سیاست‌های دولت دهم بازداشت شده‌اند. اسامی و مشخصات بیش از ۲۰۰ دانشجوی زندانی تا کنون در رسانه‌های خبری منتشر شده‌ است.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر تنها در روزهای نهم و دهم دی ماه گذشته دست کم ۲۴۰ دانشجو در مشهد بازداشت شده‌اند. ۲۰ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت تهران، ۱۱ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه، هشت دانشجوی دانشگاه امیرکبیر و نزدیک به ۱۰ دانشجو در دانشگاه‌های دیگر، از جمله بازداشت‌شدگان اعتراضات روز دهم دی‌ماه در ایران هستند.

بنا به گزارش‌های منتشر شده، دو دانشجوی کاشانی نیز روز ۱۴ بهمن ماه به زندان منتقل شدند. در مراسم روز دانشجوی تهران در شانزدهم آذر سال گذشته نیز بنا به اعلام پلیس ۲۴۰ نفر بازداشت شدند که شمار زیادی از آن‌ها دانشجو بودند.

این آمار در حالی است که در روزهای نخست پس از انتخابات نیز شمار زیادی از دانشجویان معترض در کوی دانشگاه تهران بازداشت شدند.

اسامی دانشجویان زندانی که مشخصات آنها از سوی ادوارنیوز منتشر شده، عبارت است از: جهانگیر عبدالهی، علی عجمی، میلاد اسدی، سهیل محمدی، علی پرویز، عباس کاکایی، محمد یوسفی، نیما لطیف‌التجار، مجید توکلی، مهدی کلاری، میثم بیگ‌محمدی، ارسلان ابدی، محسن عبدی، اردشیر فرزی، کیانوش کامرائی، محمدامین ولیان، میلاد فدائی، سینا گلچین، محمدعلی الهی، علیرضا ایرانشاهی، شهاب اکبرزاده، حمید پیروزفام، امیرحسین توکلی، مسعود باباپور، سعید ملکی، امین کشاورز، پویا قربانی، فرامرز عبدالله‌نژاد، مهران صفری، آرش قاسمی، علی ملیحی و کوهیار گودرزی.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.