Home

پذیرش ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل

1 May 2010

با وجود اعتراض فعالان حقوق زنان، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل با عضویت ایران در «کمیسیون مقام زن» موافقت کرد.

به گزارش زمانه «کمیسیون مقام زن»، نهادی وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است که مسئولیت بررسی وضعیت زنان را بر عهده دارد. «برابری حقوق زن و مرد» و «پیشرفت زنان در سراسر دنیا» از جمله اهداف کمیسیون بررسی وضعیت زنان است.

گروهی از فعالان حقوق زنان هفته گذشته در نامه‌ای به اعضای شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد، از آن‌ها خواستند تا با عضویت ایران در «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد مخالفت کنند.

امضاکنندگان این نامه درخواست کرده بودند که عضویت ایران در این کمیسیون مشروط به پای‌بندی به «پیمان‌های بین‌المللی حقوق برابر» شود.

ایران پس از کناره‌گیری از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل، اعلام کرد که نامزد عضویت در کمیسیون بررسی وضعیت زنان شده‌ است.

کمیسیون مقام زن یکی از کمیته های فرعی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است. اعضا این کمیسیون هر چهار سال یک‌بار تغییر می‌کنند. در این دوره، دو کرسی از یازده کرسی متعلق به آسیا خالی بود که ایران و تایلند تنها نامزدهای این دو کرسی بودند.

فعالان حقوق زنان می‌گویند: «جایگاه خالی گروه آسیایی کمیسیون به مراتب بیش از قرار گرفتن ایران بر این جایگاه به نفع رشد و توسعه زنان در جهان خواهد بود.»

با وجود این‌که تصمیمات کمیسیون مقام زن ضمانت اجرایی ندارند، اما این کمیسیون یکی از معتبرترین نهادها برای ترغیب رفع تبعیض جنسیتی در کشورهای مختلف است. آخرین نشست کمیسیون مقام زن، اسفند ماه گذشته در نیویورک برگزار شد.

ایران در حالی به عضویت این کمیسیون پذیرفته شده که تا کنون به «کنوانسیون رفع تبعیض از زنان» نپیوسته‌ است.

فعالان حقوق زنان در ایران بارها به نبود حقوق برابر در ایران اعتراض کرده و خواهان اصلاح قوانین تبعیض‌آمیز جنسیتی هستند. ایران با رد انتقادهای موجود در این زمینه، می‌گوید که در جمهوری اسلامی حقوق زنان رعایت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جلسه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل با عضویت ایران در «کمیته اسکان بشر سازمان ملل متحد»، «مجمع دائمی بومیان» و «کمیسیون علم و فناوری برای توسعه» نیز موافقت شده‌ است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.