Home

کروبی: حاکمیت از مردم وحشت دارد

1 May 2010

مهدی کروبی، چهره شاخص مخالف دولت می‌گوید که اقدامات اخیر حاکمیت در رابطه با زندانیان سیاسی نشان‌دهنده «رعب و وحشت از حرکت‌های مردمی» است.

وی روز پنج‌شنبه در جمع اعضای شورای سیاست‌گذاری ادوار تحکیم گفت: «به زندان افکندن آن‌هایی که به تازگی از زندان رها شده‌اند و اصرار بر عدم آزادی عده‌ای دیگر به وضوح نشان می‌دهد که رعب و وحشتی از مردم و حرکت‌های مردمی در حاکمیت وجود دارد.»

به گزارش جرس، کروبی افزود: «نگرانی حکومت از وضع موجود حاکی از آن است که از فعالیت‌ها و عملکرد آینده می‌ترسد.»

دبیرکل حزب اعتماد ملی با بیان این‌که جنبش سبز «حق طبیعی مردم» است، ادامه داد: «حاکمیت باید به این حق تن دهد و هرچه این پذیرش به تعویق افتد هزینه کار برای روحانیون، نظام و اسلام بیشتر خواهد شد.»

این نامزد معترض به نتایج دهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: «باید با تمامی نهادهایی که در نظام هستند و برای گفت‌وگو مؤثرند وارد مذاکره شویم.»

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: «گریز از قانون نزد آن‌هایی که در قدرت هستند، امری طبیعی و عادی شده و نمود عینی آن هم برچیده شدن تمامی دستگاه‌های نظارتی و بی‌توجهی به گزارش‌هایی است که نشان‌دهنده ضعف و زوال وضعیت اقتصادی جامعه ایران است.»

مهدی کروبی، همچنین در پیامی که روز جمعه، به مناسبت روز جهانی کارگر و روز معلم در ایران، صادر کرده، بازگشت به قانون اساسی و این‌که هیچ کس خود را فراتر از قانون نداند را تنها راه برون‌رفت از «بحران‌ها و نابسامانی‌های موجود» دانست.

در بخشی از این پیام آمده‌است: «آیا با حاکمیت مطلق نظامیان بر اقتصاد که مغایر قانون اساسی است دیگر می‌توان از منافع و حقوق کارگران سخن گفت؟»

دبیرکل حزب اعتماد ملی با انتقاد از بازداشت «تعداد قابل توجهی» از معلمان به جرم «آزاداندیشی و ابراز عقیده» گفت: «مگر طبق اصول مختلف از جمله اصل سوم، دولت موظف نیست برای آزادی، رفاه، عدالت و رشد آگاهی جامعه همه امکانات خود را به کار برد؟ پس چرا بسیاری از اصول و بندهای قانون اساسی معطل مانده‌ و چرا با تفسیرهای غلط و غیر کارشناسی، روح و محتوا را از قانون اساسی سلب می‌کنیم؟»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.