Home

موسوی: با نیروی نظامی و اسلحه نمی‌توان کشور را حفظ کرد

30 Apr 2010

میرحسین موسوی در آستانه روز معلم و کارگر با تبریک این روز، به نقش اساسی آنان در روند توسعه پرداخت و بار دیگر خاطر نشان کرد تنها را تحقق خواسته‌های برحق معلمان، کارگران و همه اقشار ملت رجوع به قانون اساسی است.

به گزارش جرس، در این پیام ویدئویی که به مناسبت روز جهانی کارگر و روز معلم منتشر شد، میر حسین موسوی به اهمیت این روز در کشور و در سطح بین‌المللی پرداخت و خاطرنشان کرد: “در حالی به این دو روز نزدیک می‌شویم که کشور دارای بحران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وسیعی است که تک تک آنها در سرنوشت و گذران زندگی این دو قشر تاثیر مستقیم دارد”.

وی در ادامه از تورم، پایین آمدن تولید، فساد، رواج دروغ و سوءمدیریت، حقوق معوقه کارگران، تعطیلی روز افزون کارخانه‌ها و با ظرفیت پایین کار کردن کارخانه‌ها بعنوان مسایل مبتلا به کشور نام برد.

نخست‌وزیر سابق کشور به بستن روزنامه‌ها، محدود کردن تشکل‌های صنفی و سیاسی، پرکردن زندان‌ها اشاره کرده و افزود: «همه اینها در سرنوشت معلمان و کارگران تاثیر می‌گذارد. خیلی مهم است که معلمان و کارگران بر این حقیقت واقف باشند که مشکلاتی که آنها در زندگی روزانه خود لمس می‌کنند، ناشی از مسایل کلی و جاری کشور است».

موسوی به مساله سلب اعتماد مردم پرداخت و تاکید کرد که این دو قشر بشدت مخالف فساد هستند و بحث اصلی درآمدهای عظیم نفتی است که سر سفره مردم نیست و فساد و نارسایی در امور اقتصادی است که آنها می‌دانند این مسایل به ضرر امنیت ملی ما و کشور و آتیه ماست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم در ادامه به بحث سیاست خارجی و تاثیر آن در سفره‌های مردم پرداخت و خاطر نشان کرد که معلمان و کارگران می‌دانند که بی‌برنامگیت و ماجراجویی در سیاست خارجی منافع ملی ما را در خطر قرار می‌دهد و مردم تاثیر این اقدامات خلاف را روی سفره‌های خود می‌بیینند.

وی همچنین گفت: «عظمت یک کشور به دلگرمی و امید آنها به آینده است و با نیروی نظامی و اسلحه نمی‌توان کشور را حفظ کرد».

موسوی به مساله فساد اقتصادی و طرح نام افراد در مجلس و عدم رسیدگی به آن اشاره نمود و خاطر نشان کرد: همین مسایل است که منجر به سلب اعتماد و باور مردم می‌شود.

وی تنها راه را برگشت به قانون اساسی دانست و گفت: «برگشت به قانون اساسی تنها راه پیش روی ماست و از این طریق قادر خواهیم بود که از بازارهای مسلمانان در برابر هجوم بازارهای بیگانه و صنعت خود دفاع کنیم».

نامزد ریاست جمهوری خاطر نشان کرد که هیچ کس نمی تواند از عهد و میثاق ملی قانون اساسی روی برگرداند و هر بازگشتی از آن منافع ملی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از نظر اعتقادی ما خیانت در اعتماد مردم محسوب می‌شود.

موسوی افزود: «ما امضا داده‌ایم و امضا گرفته‌ایم که بدون اجتهاد در مقابل نص، قانون اساسی را اجرا کنیم. اگر هم با بخشی از آن مخالف هستیم و قسمت‌هایی را نا کارآمد می‌بینیم باید از طریق همین قانون اقدام کنیم. قانون که وحی منزل نیست».

وی تاکید دوباره کرد که تنها راه همین قانون اساسی است مخصوصا در رابطه با حقوق اساسی مردم که فراموش‌شده‌ترین قسمت قانون اساسی است. موسوی اظهار داشت که اجرای این اصل فراموش شده، موجب می‌شود که مشکلات یکی به یکی در کشور حل شود و موقعیت و منزلت کارگران و معلمان نیز از همین طریق احیا خواهد شد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.