Home

موسوی و کروبی خواستار برگزاری راهپیمایی در 22 خرداد شدند

28 Apr 2010

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با انتقاد از عملکرد دولت و ادامه برخورد‌های خشونت‌بار با مخالفان، خواستار برگزاری راهپیمایی در روز ۲۲ خرداد شدند.

این دو رهبر مخالفان دولت، روز دوشنبه در دیدار با یکدیگر، از تمام گروه‌ها و تشکل‌های اصلاح‌طلب خواستند برای راهپیمایی روز ۲۲ خرداد، از وزارت کشور درخواست صدور مجوز کنند.

موسوی در این دیدار، با تاکید بر لزوم برگزاری راهپیمایی مخالفان در این روز، گفت چشم‌انداز «روشنی» برای جامعه ایران نمی‌بیند. وی با ابراز نگرانی از وضعیت مدیریتی و نهاد‌های نظارتی در ایران اظهار داشت: «تمام دستگاه‌های نظارتی ما خوابیده است و یا برچیده شده‌اند».

وی با انتقاد از طرح محمود احمدی‌نژاد مبنی بر پرداخت یک میلیون تومان به هر فرزند تازه متولدشده، گفت که «آقایان خواب‌نما» شده‌اند و در برابر این مسائل، مردم را باید آگاه کرد.

موسوی همچنین با انتقاد از سیاست‌های موجود در کشور افزود: «اغلب سیاست‌های ما باری به هر جهت است و متاسفانه ساختارهای ما همچون ماسه‌زار و شن‌زاری است که آب در آن پایدار نمی‌ماند. شرایط حکومت طوری شده است که همه را توطئه‌گر تصور می‌کند و دچار نوعی توهم توطئه گردیده است. توهم و شایعه‌ای را که خود ساخته و پرداخته‌اند، آن چنان بازگو می‌کنند که خود آنان باورشان می‌شود و چیزی که ساخته‌اند، دامن خودشان را می‌گیرد».

موسوی در ادامه سخنان خود، از سیاست خارجی، وضعیت اقتصادی و مسائل داخلی ایران انتقاد کرد و اظهار داشت: «ما باور داریم مردم ما حافظه جمعی دارند. حکومت فکر می‌کند مردم اعمال، کارها و رفتارهای آنان را فراموش می‌کنند».

مهدی کروبی نیز در این دیدار، ضمن تائید سخنان میرحسین موسوی، افزود: «شرایط جامعه بسیار وحشتناک است، به طوری که هرچه می‌خواهند می‌گویند، هر تهمت و ناروایی که می‌خواهند به افراد نسبت می‌دهند».

کروبی گفت از اینکه این رفتار‌ها به «نام اسلام» صورت می‌گیرد، متاسف است، چراکه این مسائل باعث می‌شود که به اسلام «ضربه» بخورد.

دبیرکل حزب اعتماد ملی، با انتقاد از سیاست‌ خارجی دولت و آنچه که در زیمباوه در جریان سفر احمدی‌نژاد به این کشور روی داد، گفت: «اینکه می‌گویند سفرهای ما عظمت است، همین است؟ زیمباوه و چند کشوری در همین سطوح عزت است؟ اینکه به پشه مالاریا و یا جلاد مخالفان تشبیه و خطابتان کنند، عزت است؟».

کروبی همچنین در مورد وضعیت حقوق بشر و زندان‌ها در کشور اظهار داشت: «چطور در زمان شاه، سازمان‌های حقوق بشر که به زندان‌های ایران فشار وارد می‌کردند، خوب بودند و حالا که همین سازمان‌ها پیگیر وضعیت زندانیان سیاسی و خانواده آنان هستند، محکوم، مجرم و بدخواه هستند؟».

کروبی با «نخ‌نما» دانستن سخنان و توطئه‌های رسانه‌های جریان حاکم، اظهار داشت: «از ما می‌خواهند که توبه کنیم، البته توبه خوب است اما آیا آن همه کشتار، دروغ، شکنجه، تجاوز به حقوق مردم و حیف و میل بیت‌المال توبه نمی‌خواهد؟».

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به بحث زلزله در تهران که از سوی احمدی‌نژاد و چند خطیب جمعه مطرح شده، اشاره کرد و گفت: «مگر مردم مسخره افکار و اعمال کودکانه و به دور از خرد شما هستند؟ آیا این همه گرفتاری اقتصادی و بیکاری که همچون طاعون کشور را مبتلا کرده است، کافی نیست؟».

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.