Home

رهنورد: محیط پلیسی منت گذاشتن ندارد

27 Apr 2010

زهرا رهنورد، رئیس سابق دانشگاه الزهرا و همسر میر حسین موسوی در نامه‌ای از مصاحبه‌ محمود احمدی نژاد که در آن ادعا کرده بود در ایران آزادی وجود دارد و مصداق آزادی را آزادی سران مخالف دانسته بود، انتقاد کرد.

به گزارش جرس، زهرا رهنورد در این نامه از آقای احمدی‌نژاد پرسیده است که «این چه منتی است که بر سر ما می‌گذارید که محیطی امنیتی و پلیسی در جامعه برقرار کرده‌اید؟»

رهنورد در این نامه که روز ششم اردیبهشت منتشر شد، می‌نویسد: «به شخصه ترجیح می‌دادم که هزار بار خونم ریخته شود، قطعه قطعه شوم، اما قطره خونی حتی از سرانگشت کسی به زمین نریزد.»

وی در ادامه گفته است که سران جنبش سبز نیز بارها چنین مضمونی را در سخنان خود اعلام کرده‌اند که «از جان خود گشته‌اند» و به دنبال آزادی، دموکراسی، و قانونگرایی و رفاه ملی برای ملت‌ هستند.

رهنورد در این نامه، پرسیده است: «این چگونه منتی است بر سر اصلاحات و رهبران آن در حالی‌که جوانان، زنان، و مردان را در خیابان‌ها به گلوله بسته‌اید، و زندان‌ها را پر کرده‌اید از انسان‌های شریف، انسان‌هایی که فریادرسی جز خدا را ندارند».

وی در ادامه نامه خود نوشته است: «ای کاش به جای اینهمه اقدامات بی‌فایده، با سران اصلاحات و معترضین ملت به گفت‌وگو می‌نشستید و گره‌ای را که با دست باز می‌شود، به دندان‌های کند خودتان نمی‌سپردید.»

رهنورد در این نامه به دولت آقای احمدی‌نژاد شش پیشنهاد ارائه کرده که به گفته وی عمل کردن به این موارد موجب می‌شود که دولت وی بیش از این در سطح بین‌المللی و داخلی «دروغگو» جلوه نکند.

وی در بند نخست پیشنهاد آزادی «همه کارگران و معلمان زندانی را » مطرح کرده و آن‌را مقدمه اولیه دانسته است.

رهنورد افزوده است: «پس از این مقدمه، زنان را و سپس باقی زندانیانی را که گمنام یا مشهور در سراسر کشور پخش کرده‌اید آزاد کنید و پس از آن یک انتخابات آزاد و دموکراتیک را در کشور برگزار کنید.»

پیشنهاد بعدی در نامه زهرا رهنورد «گوش دادن به نصیحت مخالفان و نقد کسانی است که به ورشکسته شدن اقتصاد ملی هشدار داده‌اند.» وی به دولت نصیحت کرده که «از واردات بی‌رویه که تراز تجاری کشور را منفی کرده است» دست بردارد.

وی تصریح کرده است: «بورکینافاسو و زیمبابوه و چین و امثالهم را که تاج سرتان کرده‌اید، کنار گذارید، تا طومار کارخانه‌های ورشکسته و شکم‌های گرسنه و کودکان چشم انتظار غذا و لباس و کارگران بیکار، محصول سیاست‌های افتصادی غلط است، بسته شود.»

خانم رهنورد در پایان تاکید کرده که «مطبوعات را، که رکن چهارم نظام‌های تفکیک قوا است، آزاد کنید و با ایجاد فضای فرهنگی (نه امنیتی) شادی تنفسی فکورانه را به ملت هدیه کنید.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.