Home

ایران عضو کمیسیون مقام زن سازمان ملل می‌شود

27 Apr 2010

دولت ایران پس از عقب‌نشینی از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل، رایزنی‌های خود برای عضویت در کمیسیون مقام زنان این سازمان را درخواست کرده است که خبرهای رسیده حکایت از احتمال قطعی شدن عضویت دولت ایران در این کمیسیون می‌دهد.

به گزارش جرس، پیش از این به دنبال فشار برخی فعالان و سازمان‌های حقوق بشر و کشورهای غربی، ایران درخواست عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را پس گرفته و پس از این انصراف، سخنگوی وزارت خارجه دولت ایران از عضویت در شورای جهانی حقوق بشر خبر داده بود که اساسا چنین شورایی وجود خارجی ندارد.

این گزارش حاکی است گویا منظور رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه دولت ایران، عضویت در کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل بوده است که وی به خطا از آن به عنوان شورای جهانی حقوق بشر یاد کرده بود.

در وب سایت رسمی کمیسیون وضعیت زنان نیز قید شده است که این کمیسیون، یک کمیسیون کارکردی شورای اقتصادی، اجتماعی در سازمان ملل متحد است که مشخصا به برابری جنسیتی و پیشرفت زنان می‌پردازد.

همچنین یک صندلی خالی در این کمیسیون وجود دارد که به نظر می‌رسد این جایگاه متعلق به معاونت رییس کمیسون باشد. ایران و تایلند دو کشور آسیایی هستند که برای عضویت در این کمیسیون درخواست رسمی کرده‌اند و قرار است روز چهارشنبه در خصوص تنها صندلی به جا مانده در این کمیسیون تصمیم‌گیری نهایی صورت گیرد.

جرس می‌افزاید: “اگر چه جمع چشمگیری از زنان و فعالان حقوق بشر و مدافعان برابری‌خواهی در ایران زندانی، ممنوع‌الخروح و یا دارای پرونده در دادگاه هستند؛ اما دولت ایران مصر است با عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد چهره مثبتی از خود در عرصه‌های بین‌المللی نشان دهد”.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.