Home

میرحسین موسوی: تنها پوستی از اسلام باقی مانده است

26 Apr 2010

میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت، با انتقاد از برخورد‌های خشونت‌بار دولتی با مردم به نام اسلام، گفت که در ایران، تنها «پوستی» از این دین باقی مانده است.

به گزارش زمانه، موسوی که در جمع گروهی از «ایثارگران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» سخن می‌گفت، افزود: «اسلام، کسی را نمی‌زند، کسی را نمی‌گیرد، تهمت نمی‌زند، کسی را در زندان نگه نمی‌دارد و محدودیت ایجاد نمی‌کند».

نخست‌وزیر پیشین ایران اظهار داشت: «چرا باید امروز هر کاری که انجام می‌شود و هر ناکارآمدی و هر مشکلی که وجود دارد، به نام اسلام تمام شود؟ دولت برداشت‌های شخصی و فرقه‌ای را به دین وصل می‌کند و اگر به این موضوع، ناکارآمدی هم اضافه شود، آن وقت هر نوع مشکلی به اسلام نسبت داده خواهد شد. به نام اسلام، افراد را بازداشت می‌کنند، به نام اسلام جلوی فعالیت احزاب را می‌گیرند و به نام اسلام رسانه‌ها را توقیف می‌کنند».

موسوی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که جنبش سبز باید در خصوص «مشکلات»، به مردم آگاهی بدهد، چرا که آگاهی مردم از «حقوق» خود، اصلی‌ترین و مهم‌ترین عنصر «تغییر» به نفع «اسلام و انقلاب» است.

نخست‌وزیر پیشین ایران همچنین هشدار داد که حکومت تلاش می‌کند تمام تشکل‌ها را از بین ببرد و جنبش سبز نمی‌خواهد در مقابل این عمل، «شمشیر» بکشد و تنها عنصر پیش‌برنده آن «آگاهی» است.

وی همچنین به طرفداران جنبش سبز توصیه کرد که برای راه خود برنامه داشته باشند و «جرقه آگاهی را به همه اقشار ملت» برسانند.

موسوی اضافه کرد: «ما باید روش‌هایمان را به روزتر کنیم. حالا که روزنامه نداریم، باید راه‌های تازه‌ای پیدا کنیم. ضمن آنکه دنبال روزنامه هستیم، اما از طریق رسانه‌های مجازی، از طریق هیأت‌ها، از طریق خانواده و سینه به سینه باید اطلاع‌رسانی کنیم. باید آگاهی را گسترش دهیم، باید دامنه آگاهی را به روستائیان، کشاورزان، صنعتگران، کارگران و معلمان بکشانیم. به آنها بگوئیم این زندگی، شایسته شما نیست».

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت که مسئولان جمهوری اسلامی، با گذشت زمان، ارتباط خود با مردم را از دست داده‌اند و فکر می‌کنند هر چه خواستند، می‌توانند به آنها بگویند.

به گفته موسوی، اینکه «چهار پنج نفر بنشینند یک عده‌ای را کنار بزنند و بعد به یک ملت هفتاد و پنج میلیونی بگویند از داخل اینهایی که ما انتخاب کردیم انتخاب کنید، این بدترین حالت برخورد با یک ملت است.»

نخست وزیر پیشین ایران در ادامه گفت که با برگزاری انتخابات «گزینشی» و بستن «دهان‌ها» و مراکز اطلاع‌رسانی و «دست‌کاری» در نتیجه انتخابات، نمی‌توان کشور را اداره کرد.

وی افزود که جنبش سبز باید به مردم بگوید که دنبال قدرت نیست و حکومت نباید مردم را «کتک» بزند و باید اجازه بدهد تا مردم حرف خود را بزنند، رسانه‌ها آزاد باشند و نباید رسانه‌ای به دین فحاشی کند.

موسوی در بخش دیگری از اظهارات خود به این گفته آیت‌الله خامنه‌ای که وی و مخالفان دولت، از کشتی نظام پیاده شده‌اند، اشاره کرد و گفت: «ما از کشتی مسلمانی پیاده نشده‌ایم. به عنوان یک مسلمان می‌خواهیم طوری رفتار کنیم که جوان‌ها را مأیوس نکنیم».

وی همچنین با انتقاد از ادعا‌ها مبنی بر وابستگی جنبش سبز به بیگانگان گفت: «تا یکی کوچک‌ترین تکانی می‌خورد، زود یک مارک محارب میزنند. الان زندانیانی هستند که ناشناس هستند، پرونده بعضی‌شان اصلا گم می‌شود، برخی هستند ماه‌ها اصلا کسی سراغشان نمی‌رود».

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.