Home

ایران درخواست عضویت در شورای حقوق بشر را پس گرفت

23 Apr 2010

جمهوری اسلامی ایران، درخواست خود برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را پس گرفت. تصمیم ایران در پس گرفتن نامزدی خود برای عضویت در شورای حقوق بشر جمعه در جلسه هئیت نمایندگان گروه آسیا در ژنو اعلام شد. مدافعان و فعالان حقوق بشر کمپین بزرگی را در مخالفت با عضویت ایران در شورای حقوق بشرتشکیل داده بودند.

به گزارش جرس، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز جمعه اعلام کرد: “پس گرفتن نامزدی ایران برای عضویت در شورای حقوق بشر که با صدای بلند با مخالفت پیشگامان جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی روبرو شده بود، برای مردم ایران یک پیروزی است. عضویت ایران در شورای حقوق بشر و مشروعیت دادن به سیاست‌های سرکوبگرانه و وحشیانه دولت ایران، به احتمال خیلی زیاد منجر به نقض بیشتر حقوق بشر مردم ایران می‌شد”.

هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در این مورد گفت: “این یک پیروزی خیلی مهمی است هم برای مدافعان حقوق بشر ایران که در سال گذشته بسیار آسیب دیده اند و هم کسانی که مخالف عضویت ایران در شورای حقوق بشر بودند. ما معتقدیم که شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل برای وادار کردن ایران به رعایت الزامات و تعهدات بین‌المللی خود در شرایطی که ایران خارج از شورای حقوق بشر باشد، بهتر می‌توانند عمل کنند.”

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست که در نشست آینده خود در ماه ژوئن 2010 میلادی، دولت ایران را بخاطر بحران جدی کشور در حوزه حقوق بشر، وادار به پاسخگویی کند و ساز و کارهای تحقیق و تفحص را در مورد حوادث پس از انتخابات به جریان بیندازد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران بر این باور است که پس گرفته شدن نامزدی ایران توسط دولت، بازتاب این موضوع است که دولت ایران متوجه شد که نه تنها در مجمع عمومی سازمان ملل رای کافی برای عضویت در شورای حقوق بشر نخواهد آورد؛ بلکه این نامزدی، فرصتی برای جامعه بین‌المللی فراهم می‌کند تا وضعیت اسفبار حقوق بشر در ایران را بار دیگر برجسته سازد.

هادی قائمی معتقد است: “باز پس گرفته شدن نامزدی عضویت در شورای حقوق بشر یک اعتراف ضمنی به بدی وضعیت حقوق بشر در ایران است. پس شورای حقوق بشر نباید ایران را به حال خودش را رها کند؛ بلکه باید تلاش‌هایش را برای بهبود وضعیت در ایران بیشتر کند”.

شایان ذکر است؛ پیش از این آلمان، ایتالیا و هلند با عضویت ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل به شدت مخالفت کرده بودند.

مرتبط:

درخواست برای جلوگیری از ورود ایران به شورای حقوق بشر

مخالفت آلمان با عضویت ایران در شورای حقوق بشر

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.