Home

خانه احزاب، فعالیت دو حزب را ممنوع کرد

20 Apr 2010

پروانه فعالیت دو حزب اصلاح‌طلب مشارکت و سازمان مجاهدین، طی نامه‌ای از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، توقیف شد.

به گزارش زمانه، محمود عباس‌زاده مشکینی، دبیر کمیسیون ماده ۱۰، در نامه‌‌هایی جداگانه به این احزاب، اعلام کرده که این کمیسیون، برخی فعالیت‌های آنها را مشمول ماده ۱۶ قانون احزاب شناخته است.

براساس ماده ۱۶ قانون احزاب، تشکل‌های سیاسی از «ایراد تهمت، افترا و شایعه‌پراکنی»، «نقض وحدت ملی»، «تلاش برای ایجاد و تشدید اختلاف میان صفوف ملت» و «نقض موازین اسلامی جمهوری اسلامی» منع شده‌اند.

حمیدرضا فولادگر، یک عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب نیز امروز دوشنبه به خبرگزاری فارس گفته که پروانه جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از نظر این کمیسیون توقیف شده است.

به گفته آقای فولادگر، بعد از توقیف پروانه، قوه قضائیه باید در مورد حزب مشارکت و سازمان مجاهدین اعلام‌نظر کند.

محمد سلامتی، دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز در واکنش به این تصمیم، به خبرگزاری مهر گفته که کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، موضعی «جناحی» دارد.

آقای سلامتی اظهار داشته که سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، این اقدام کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را «غیرقانونی» می‌داند و به زودی پاسخ آن را خواهد داد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰، در نامه‌‌هایی جداگانه به این احزاب، اعلام کرده که این کمیسیون، برخی فعالیت‌های آنها را مشمول ماده ۱۶ قانون احزاب شناخته است
پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب از جمله اعضای دو حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب، بازداشت و زندانی شدند.

محسن میردامادی، مصطفی تاج‌زاده و داود سلیمانی، سه عضو جبهه مشارکت، روز گذشته از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، هر یک به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت حزبی و مطبوعاتی محکوم شده‌اند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.