Home

خواسته‌های اصلاح‌طلبان از زبان محمد خاتمی

7 Apr 2010

Font Size + | - Reset

محمد خاتمی رییس‌جمهور سابق ایران ضمن انتقاد از عملکرد برخی مسئولینِ کشور و نامطلوب خواندن روند حاکم بر کشور، چهار خواستۀ مشخص اصلاح‌طلبان در شرایط کنونی را “آزادی زندانیان، باز شدن فضای جامعه، جلوگیری از تندروی‌ها و دروغ‌پردازی و همچنین تلاش برای برگزاری انتخابات آزاد و سالم در آینده” عنوان کرد و از مجلس خواست تمرکز خود را بر برگزاری انتخابات آزاد، آزادی زندانیان و بازشدن فضا بگذارد.

به گزارش ایلنا، رئیس دولت اصلاحات در دیدارِ نمایندگانِ جناح اقلیت مجلس خاطرنشان کرد: “امیدوارم بتوانم در فرصتی مناسب، پیرامون اینکه چه کسانی با چه رفتار و روش‌ غلطی، برنامه‌هایی را بر اساس توهمات و ادعاهای واهیِ خود طراحی و اجرا کرده و می‌كنند و برخوردهایی كه بر اساس آن صورت گرفته و می‌گیرد را تشریح كنم .”

خاتمی با تاکید بر اینکه “نگرانی اصلاح‌طلبان در شرایط کنونی، اصل نظام و انقلاب و ایران است”، از “طرح ادعاهای مکرر براندازی و اهانت و نسبت‌های ناروا به شخصیت‌های اصلاح‌طلب” شدیدا انتقاد کرد.

وی در شرح برخی دروغگویی های افراد فوق الذکر خاطرنشان کرد “گفته بودند خاتمی در کتاب از شهر دنیا تا دنیای شهر، از اندیشه جان لاک تمجید کرده؛ در صورتیکه اگر مقدمه کتاب من را می‌خواندند و تامل می‌كردند اعتراف می‌كردند كه این مقاله تا چه حد در دفاع از تفكر اصیل و غیر تقلیدی و بیانگر شخصیتی است كه باید در این برهه حساس از زمان داشته باشیم و بخش آخر کتاب من نقد لیبرال دموکراسی است. کسی می‌تواند فلسفه سیاسی بنویسد؛ اما اسم لاک را نبرد؟ ”

خاتمی خصوصیات جریان اصلاح‌طلب را “پیروی از خط امام راحل، دلبستگی به انقلاب و جمهوری اسلامی و پایبندی به قانون اساسی” ذکر و تاکید کرد: “اعتراض عمده‌ای که وجود داشته این بوده که چرا قانون اساسی درست اجراء نمی‌شود؟ یا اصلا اجرا نمی‌شود یا با روش‌های غلط اجرا می‌شود. اصلاحات چیزی جز این نیست که اصل نظام و چارچوب را قبول داریم و معتقدیم اگر مسائلی و انحراف‌هائی هم وجود دارد با همین معیارهای موجود اصلاح شود.”

رئیس‌جمهور دوره اصلاحات ضمن انتقاد از فضای رسانه‌ای حاکم بر کشور، تصریح کرد: “متاسفانه بسیاری از رسانه‌ها، چه غیر رسمی که باید مبلغ اخلاق؛ تقوا و راستی و درستی باشند، هر نسبتی بخواهند به شخصیت‌های کشور می‌دهند و از این سو هم واقعا نمی‌توان حرف زد. برخی افراد گله می‌کنند که بیانیه فلان کاندیدا تند بود، یا فلان جمله تند را داشت ولی آن طرف را نمی‌بینند که هیچ نسبت ناروا و اهانتی نیست كه به شخصیت‌های خوش سابقه و مومن و مورد علاقه بخش عظیمی از مردم ندهند و نكرده باشند؛ این طرف را نمی‌بینند و از فلان بیانیه برآشفته می‌شوند. ”

خاتمی با انتقاد از عدم آزادی یا حتی مرخصی نوروزی تمام زندانیان، خاطرنشان کرد “انتظار داشتیم در آستانه عید نوروز، گام مشخص‌تری برای آزادی زندانیان برداشته شود و از تندروی‌ها جلوگیری شود.”

محمد خاتمی در پایان با اشاره به سیاست های موجود در کشور، خاطرنشان نمود “نمی‌دانم امسال و یا سال آینده چه کسی جوابگوی مسائل اقتصادی و بین‌المللی خواهد بود که لابلای مسائل سیاسی کشور گم شده است و مطمئنا جامعه و به خصوص طبقات متوسط به پایین با مشكلات مواجه خواهند بود و همه باید بكوشیم تا مشكلات را به نفع مردم حل كنیم.”

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran terror victims to get $9.4M via San Diego case - The San Diego Union-Tribune
  • Iran's foreign minister in NZ - Newshub
  • Iran slowly increasing its oil market share - USA TODAY
  • Iran medical team to help victims of chemical attacks in Iraq - Press TV
  • Iran's "Hardliners", "Moderates", "Reformists": Intervention in Syria - Huffington Post
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.