Home

آمریکا از ارسال اسلحه از ایران به جنوب افغانستان خبر داد

2 Apr 2010

یک مقام ارشد ارتش آمریکا از ارسال اسلحه از ایران به جنوب افغانستان خبر داده است. دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفته است که به تازگی اطلاع یافته “محموله‌های بزرگ اسلحه” از ایران به ولایت قندهار، در جنوب افغانستان فرستاده شده است.

به گزارش بی بی سی ، دریاسالار مایک مولن که به کابل سفر کرده در گفتگو با خبرنگاران گفت که نگرانی‌هایی درباره “نفوذ در حال افزایش” ایران در منطقه وجود دارد. او گفت: “ایران تلاش می‌کند نفوذش را در منطقه افزایش دهد.”

رئیس ستاد ارتش آمریکا اظهار داشت: “شب گذشته از انتقال محموله بزرگ اسلحه از ایران به ولایت قندهار آگاه شدم. در چند سال گذشته من متوجه علاقمندی ایران برای نفوذ بیشتر در منطقه بوده‌ام و این برای من نگران کننده است.”

ولایت قندهار در جنوب افغانستان در سال‌های اخیر یکی از مراکز فعالیت شورشیان طالبان بوده است. انتظار می‌رود به زودی عملیات مشترک نیروهای ناتو و ارتش ملی افغانستان برای پاکسازی این ولایت از طالبان آغاز شود.

دریاسالار مولن در مورد رابطه احتمالی بین ارسال سلاح به قندهار و آغاز عملیات نظامی در این ولایت ابراز نظری نکرد؛ اما همزمانی سخنان او با آمادگی ناتو برای آغاز عملیات مشترک در قندهار بر حساسیت اتهام علیه ایران می‌افزاید.

نظامیان ناتو اعلام کرده‌اند که انتظار می‌رود عملیات پاکسازی قندهار در ماه ژوئن و قبل از فرارسیدن ماه رمضان به اجرا گذاشته شود.
پیش از این نیز مقامات آمریکایی در مورد نقش احتمالی ایران در تقویت و تجهیز گروه طالبان در برابر نیروهای خارجی در افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.