Home

گزارشگران بدون مرز: دولت ایران مسئول حفظ جان زندانیان است

2 Apr 2010

سازمان گزارشگران بدون مرز، در تازه‌‌ترین بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به شرایط بازداشت غیرانسانی زندانیان عقیدتی در ایران، اعلام کرد که بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی، پس از ماه‌ها بازداشت خودسرانه و نگهداری در سلول‌های انفرادی، از نظر روحی و جسمی به شدت آسیب دیده‌اند.

فاطمه کمالی احمدسرائی، همسر عمادالدین باقی، روز ۹ فروردین پس از دیداری کوتاه با همسر خود اعلام کرد که وی در شب عید دچار عارضه تنفسی شده و به بیمارستان انتقال یافته، اما مسئولان زندان وی را دوباره به سلول خود بازگردانده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز با اشاره به سابقه بازجوئی‌ها و حبس‌های مکرر ده سال اخیر باقی به این نکته اشاره کرد که علاوه بر وی، بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، نیز بیش از ۲۰ روز است که به دلیل ناراحتی شدید قلبی شب‌ها قرص‌های قوی آرام‌بخش مصرف می‌کند، صبح‌ها به سختی بیدار می‌شود و اغلب دستخوش عارضه سرگیجه است.

گزارشگران بدون مرز، همچنین به وضعیت نگران‌کننده مهدی محمودیان اشاره می‌کند که تاکنون چندین بار در سلول خود بیهوش شده است. محمودیان روزنامه‌نگاری است که پس از نوشتن مقاله‌ای درباره جنایات زندان کهریزک بازداشت شد و از ۷ ماه پیش در زندان به‌سر می‌برد.

روزنامه‌نگار دیگری که سلامتی وی به شدت در خطر است، محمد صدیق کبودوند، مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “پیام مردم کردستان” است. وی از تاریخ دهم تیرماه سال ۱۳۸۶ در زندان به‌سر می‌برد و تاکنون دچار بیماری‌های گوناگون شده است. دادگاه تجدید‌نظر استان تهران، روز دوم آبان‌ماه سال گذشته حکم ۱۱ سال زندان برای این روزنامه‌نگار بیمار را تایید کرد.

گزارشگران بدون مرز، درباره کبودوند نوشت: “مقامات قضائی و امنیتی علیرغم وضعیت جسمی بسیار بد این روزنامه‌نگار حتی با مرخصی وی مخالفت می‌کنند”.

گزارشگران بدون مرز، اسامی هنگامه شهیدی، عیسی ‌سحرخیز، نادر کریمی جونی و مجتبی لطفی را نیز در فهرست روزنامه‌نگاران زندانی قرار داده که سلامتی آنان در خطر است. این نهاد بین‌المللی، دولت ایران را مسئول حفظ سلامتی روزنامه‌نگاران دانسته و خواستار آزادی بدون قید و شرط آنان شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.