Home

مخالفت ایران با مذاکره با آمریکا در مورد داعش

15 Sep 2014

Font Size + | - Reset

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در اولین اظهارات خود بعد از مرخص شدن از بیمارستان گفت که ایران بارها درخواست مقام‌های آمریکایی برای مذاکره درباره داعش را رد کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای خامنه‌ای گفت که همزمان با تشدید حملات شبه‌نظامیان دولت اسلامی، سفیر آمریکا در عراق از سفیر ایران خواسته بود که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در مورد داعش داشته باشند.

رهبر ایران گفته در آن زمان “برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند، اما من مخالفت کردم و گفتم که در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند.”

سایت رهبر ایران که از این اظهارات به عنوان “جزئیاتی از پشت پرده ماجرا” یاد کرده، از آیت‌الله خامنه‌ای نقل کرده است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم “شخصاً” به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درخواست همکاری با آمریکا علیه داعش را داده، اما آقای ظریف درخواست او را رد کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت: “حتی معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم که یک زن است و همه او را می‌شناسند، در مذاکرات با آقای عراقچی، بار دیگر این درخواست را تکرار کرد اما آقای عراقچی نیز درخواست وی را رد کرد.”

اشاره رهبر ایران به وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکاست که از اعضای ارشد هیئت آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ است.

دولت آمریکا که تلاش می‌کند ائتلافی بین‌المللی برای نبرد با داعش در عراق تشکیل دهد، پیشتر حضور ایران در چنین ائتلافی را رد کرده بود.

رهبر ایران گفت: “اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد در حالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود.”

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه نشست امروز پاریس گفت که ائتلافی از حدود ۴۰ کشور از جمله کشورهای عربی برای مقابله با گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه شکل گرفته است.

نشست پاریس با هدف تصمیم‌گیری و توافق درباره استراتژی مبارزه با داعش برگزار می‌شود.

وزرای امور خارجه حدود ۳۰ کشور در این نشست شرکت کرده‌اند، اما نمایندگان دولت ایران و سوریه، دو همسایه عراق به این نشست دعوت نشده‌‌اند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Who's funding Iran's military? - Arkansas Online
  • Will Hatton with the stunning stranger he met in Iran. Picture: Will Hatton - NEWS.com.au (blog)
  • False narrative on Iran nuke deal drowns out opposing voices - OCRegister
  • Russia, Iran and Syria coordinate in Tehran talks - Al-Arabiya
  • Iran's Violations Ignored by Washington - FrontPage Magazine
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.