Home

گروه «حکومت اسلامی»‌ برای تجاوز به ایران برنامه دارد

8 Sep 2014

Font Size + | - Reset

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، روز دوشنبه ۱۷ شهریور گفت که گروه «حکومت اسلامی» (داعش سابق) برای «تجاوز به ایران» برنامه دارد اما افزود که «ما موردی درباره سربازگیری داعش در داخل کشورمان نداشته‌ایم.»

به گزارش رادیو فردا، آقای رحمانی فضلی که در حاشیه یک نشست سیاسی-امنیتی سخن می‌گفت در پاسخ به پرسشی درباره تحرکات گروه «حکومت اسلامی» در مرزهای ایران، اظهار کرد: «این گروه برنامه‌های وسیعی دارد و طبق اسناد ما آنها برنامه برای تجاوز به کشور ما و سایر کشورها را دارند، اما ایران قدرتمندتر از آن است که یک گروه کوچک بخواهد به آن تجاوز کند.»

وی هم‌چنین در ادامه افزود: «عده‌ای از اتباع افغانستان و پاکستان قصد داشتند برای پیوستن به داعش در عراق از کشور ما عبور کنند که ما مانع عبور آنها شده و چندین نفر را نیز در این زمینه بازداشت کردیم.»

وزیر کشور ایران با اشاره به این‌که «ما موردی درباره سربازگیری داعش در داخل کشورمان نداشته‌ایم»، گفت که «ما بر مرزها مسلط هستیم.»

وی خاطرنشان کرد که «وضعیت داعش در عراق به نحوی است که هر روز از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کند.»

عبدالرضا رحمانی فضلی درباره نشست امنیتی روز دوشنبه گفت که «در این جلسه وضعیت مرزهای شرقی و غربی کشور مورد بررسی قرار گرفت» و افزود که «ما برای تأمین امینت مرزهای کشور آمادگی لازم داریم اما لازم بود با معاونان امنیتی سیاسی استانداری‌ها شرایط این مناطق را بررسی کنیم.»

در همین روز اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، نیز درباره گروه «حکومت اسلامی» سخن گفته و اظهار داشت که «عملیات‌های اخیر ارتش عراق این نوید را می‌دهد که گروه داعش از مرزهای کشور دور شود. ما تاکنون در هیچ نقطه‌ای از مرزهای کشور با داعش روبرو نیستیم و آنها در مرزهای کشور حضور ندارند.»

فرمانده نیروی انتظامی ایران در ادامه گفت که «ما شاهد جمع‌آوری پول برای داعش در شهرهای مرزی نبوده‌ایم،» و اضافه کرد که «داعش در کشور ما عقبه اجتماعی نداشته و با استقبال مردمی روبرو نشده‌است.»

چندی پیش برخی احزاب کرد ایرانی از حضور موتورسوارانی با پرچم گروه «حکومت اسلامی» در خیابان‌های بانه و سنندج در استان کردستان خبر داده‌اند.

اما اسماعیل احمدی‌مقدم روز دوشنبه در این ارتباط گفت که « ما در مناطق کردنشین کشورمان شاهدیم که پس از حمله داعش به کردهای عراق، آنها در جمع‌آوری کمک‌ها برای کردهای عراق بسیار فعال شدند.»

او در عین حال افزود: «البته ممکن است تعداد انگشت‌شماری فریب داعش را خورده باشند ولی آنها چالشی برای امنیت کشور محسوب نمی‌شوند زیرا موج مخالفت با داعش در کشور ما بسیار گسترده است.»

گروه سنی‌مذهب «حکومت اسلامی» کنترل بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به دست گرفته است و تهدیدی بزرگ برای حکومت مرکزی عراق محسوب می‌شود و اخیرا اعلام کرده که در بخش‌های تحت تسلط خود «خلافت اسلامی» برقرار کرده است.

نیروهای «حکومت اسلامی» اخیرا موفق به پیشروی‌هایی در مناطق کردنشین شمال عراق شدند و چندین شهر، میدان نفتی و بزرگ‌ترین سد عراق را به تصرف خود درآوردند.

اما نیروهای کرد در سایه حمایت حملات هوایی آمریکا چندی بعد موفق به بازپس‌گیری کنترل سد موصل و بخش‌هایی از مناطق تحت تسلط افراط‌گرایان خلافت اسلامی شدند.

در پی پیشروی‌های گروه «حکومت اسلامی» در عراق، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۲۸ خرداد هشدار داد که ایران برای حفاظت از اماکن مقدس شیعیان در عراق «از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran Declines to Take Part in Hajj Over Dispute With Saudis - ABC News
  • Iran has ramped its oil production back up sooner than anyone was expecting - Quartz
  • Yes, Iran Is Still Hostile to the US - Daily Signal
  • Obama's Hands-Off Syria Policy Is All About Iran - Newsweek
  • Russia and Iran move cautiously on Aleppo - Asia Times
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.