Home

اسکناس بیست هزار تومانی در مرحله طراحی

20 Aug 2014

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک ایران خبر داده است که با پایان یافتن مرحله طراحی و در صورت تائید بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، اسکناس‌های ۲۰هزار تومانی وارد چرخه پول خواهند شد.

به گزارش رادیو زمانه، مجید صنیعی اعلام کرده که پول خرد در چرخه پولی کم نیست و تولید و توزیع این پول‌ها از شرایط مناسبی برخوردار است. به گفته او، در صورتی که مردم برای دریافت پول خرد به بانک‌ها مراجعه کنند آنها موظفند تا پول مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهند.

به گفته رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک ایران، در حال حاضر تمام بانک ها از لحاظ پول خرد مجهز هستند: «بانک مرکزی توزیع کننده پول‌های خرد بین مردم نیست، بلکه بین بانک‌ها توزیع می کند و متقاضیان نیز می توانند نیاز خود را از طریق بانک‌ها برطرف کنند.»

در حال حاضر اسکناس‌های ۱۰۰ تومانی، ۲۰۰ تومانی و ۵۰۰ تومانی در ایران به سکه تبدیل شده‌اند و چاپ آنها متوقف شده است. تعداد سکه‌های ۱۰۰،۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی اکنون به بیش از ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ میلیون قطعه می رسد، با این حال رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک ایران گفته که تولید آنها متوقف نشده است.

اسکناس‌های ۱۰۰۰ تومانی و ۲۰۰۰ هزار تومانی و۵۰۰۰ تومانی بیشترین مصرف را در بازار پولی ایران دارند؛ هرچند تمایل به استفاده از اسکناس‌های ۱۰هزار تومانی بیشتر شده است. به گفته رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک ایران، اکنون دستگاه‌های خودپرداز ایران، مجهز به این اسکناس‌ها و همچنین ایران چک‌های ۵۰هزار تومانی هستند.

ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی نیز که نخستین بار در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸چاپ شده بودند اکنون به بازار پول ایران برگشته‌اند.

با بالا رفتن تقاضای اسکناس ۲۰ هزار تومانی در بازار ایران، این اسکناس در مرحله طراحی قرار دارد و به محض اینکه طرح آن به پایان برسد، به بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه می‌شود و در صورت تایید، چاپ آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.