Home

«ایران آماده همکاری سازنده با جامعه جهانی»

3 Feb 2014

Font Size + | - Reset

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فونیکس در برلین به پرسش‌های خبرنگار این فرستنده در باره مناقشه هسته‌ای با ایران، مسائل داخلی ایران، تأثیر تحریم‌ها بر جامعه و نقش ایران در منطقه پاسخ گفت.

به گزارش دویچه‌وله، پس از سال‌ها انزوا، ایران بار دیگر به کانون محافل بین‌المللی راه می‌یابد. در پنجاهمین کنفرانس امنیتی مونیخ که در روزهای شنبه و یکشنبه، اول و دوم فوریه (۱۲ و ۱۳ بهمن) برگزار شد، هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز شرکت کرد.

در مونیخ نه فقط مسائل امنیت سایبری و همکاری‌های فراآتلانتیک، بلکه مناقشه اتمی با ایران و بحران سوریه توسط موضوع بحث‌کارشناسان قرار داشت.

پس از هشت سال پرتنش دولت‌های محمود احمدی‌نژاد، از زمان تغییر دولت در ایران، جامعه بین‌المللی نظاره‌گر شواهدی است مبنی بر این‌که دولت حسن روحانی می‌کوشد رویکرد متعادل‌تر و عقلانی‌تری در حوزه دیپلماسی در پیش گیرد.

محمد جواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ روز یکشنبه ملاقاتی جداگانه و بسیار نادر با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه ایران گفته است “فاجعه‌آمیز” خواهد بود اگر ایران و کشورهای غربی نتوانند بر سر مناقشه هسته‌ای به توافق برسند.

ظریف در شامگاه یکشنبه در هتل آدلون برلین با خبرنگار شبکه تلویزیونی “فونیکس” به گفت‌وگو پرداخت و به پرسش‌های وی پاسخ داد.

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه تلویزیونی تصریح کرد که در مناقشه هسته‌ای فرصتی نادر به دست آمده و از آن باید برای اعتمادسازی متقابل سود جست.

وی افزود که کشورهای غربی سالیان دراز، حتا از پیش از انقلاب، دریغ کردند از این‌که به ایران سوخت هسته‌ای مورد نیازش را برسانند. و امروز زمینه‌ی اعتماد متقابل فرارسیده است.

ظریف در پاسخ به این پرسش که ایران بیش از اندازه‌ی مورد نیاز دست به غنی‌سازی اورانیوم زده است، گفت، ممکن است گفته شود که ایران در گذشته صادقانه عمل نکرده و فعالیت‌هسته‌ای‌اش شفاف نبوده؛ و از سوی دیگر غنی‌سازی در این سطح برای ایران اقتصادی نبوده است، ولی این‌ها همه مربوط به گذشته است. از نظر وی، اگر بخواهیم گذشته را بسنجیم، باید رویکردهای هر دو طرف را در نظر داشته باشیم.

وی تأکید کرد که ایران با قدمت تاریخی هزاران ساله‌اش دشوار می‌تواند بپذیرد که دستورالعمل‌هایی از خارج به آن دیکته شوند.

خبرنگار فونیکس پرسید، در حالی که جامعه بین‌المللی ظن شدید دارد که ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است و ایران این اتهام را رد می‌کند، پس ایران چه نیازی به ۲۰۰کیلوگرم اورانیوم ۲۰درصد غنی‌شده دارد؟

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ گفت که این واکنشی بوده است به تحریم‌های گسترده علیه ایران تا مبنای و موقعیت بهتری برای مذاکره برای رفع تحریم‌ها داشته باشد. وی افزود که ایران پیش از برقراری تحریم‌ها فقط ۲۰۰ فقره سانتریفوژ داشته و شمار آن‌ها امروز پس از تحریم‌های متعدد به ۹هزار رسیده است.

وی تأکید کرد که ایران برای نیازهای علمی و پزشکی به غنی‌سازی نیاز دارد و حالا زمینه‌های اعتمادسازی متقابل فراهم آمده که بتوان راه‌حلی برای آن یافت.

وزیر امور خارجه ایران افزود که مذاکرات برای رسیدن به یک توافق درازمدت در ۱۸ فوریه در وین ادامه خواهد یافت و توافق کنونی امری موقتی است.

وی در پاسخ به ایران پرسش که آیا ایران شمار سانتریفوژها را به سطح ۴هزار دستگاه تقلیل خواهد داد، گفت که او در واقع طرف مذاکره نیست. ظریف با کلی‌گویی گفت که باید امکانات و نظرات مختلف را همه‌جانبه مورد بررسی قرار داد.

وی تصریح کرد، در صورتی که طرفین به توافق نرسند، ایران سطح غنی‌سازی را به سطح بالای ۲۰درصد خواهد رساند، ولی باید تلاش کرد که چنین نشود.

محمد جواد ظریف درباره تأثیر تحریم‌ها گفت که ایران کشور توانمندی است که توانسته تا حدودی از تأثیر تحریم‌ها بر جامعه ایران بکاهد و آن‌ها را دور بزند.

وی در عین حال تصریح کرد که تحریم به طور کلی به فساد مالی در سطح جامعه دامن می‌‌زند و به همین دلیل مسئولان ایران می‌کوشند مسئله تحریم را ریشه‌ای حل کنند.

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد که منافع ایران در این است که با جامعه بین‌المللی همکاری سازنده بر پایه اعتماد داشته باشد و اکنون فرصت این همکاری در بسیاری زمینه‌ها، از جمله مسائل منطقه وجود دارد.

وی در رابطه با اسرائیل گفت که این کشور حقوق فلسطینی‌ها را مدت ۶۰ سال تمام نادیده گرفته و آشکارا نقض کرده؛ و این‌که اسرائیل قطعنامه‌های سازمان ملل در این رابطه را نادیده گرفته است.

ظریف در پاسخ به این پرسش که ایران و اسرائیل می‌‌گویند از سوی یکدیگر مورد تهدید قرار گرفته‌اند و محمود احمدی‌نژاد چنین تهدیدی کرده بود، گفت که ایران احساس تهدید نمی‌کند و احمدی‌نژاد هم هیچ‌وقت چنین تهدیدی نکرده است. ولی این اسرائیل است که می‌خواهد فضا را به ابهام آلوده کند.

وزیر امور خارجه ایران هولوکاست را یک جنایت خواند و گفت که چنین جنایتی هرگز نباید در تاریخ تکرار شود. ولی این جنایت توجیه‌کننده‌ی نقض حقوق فلسطینی‌ها نیست. وی افزود که ایران میزبان هزاران شهروند یهودی است که در صلح زندگی می‌کنند.

ظریف در رابطه با سوریه گفت که طرفین مناقشه باید نظرات تاکنونی خود را کنار بگذارند و بدون پیش‌شرط وارد مذاکره شوند. وی گفت برخلاف آنچه دیگران ادعا می‌کنند ایران در سوریه سرباز ندارد.

در برابر این گفته خبرنگار فونیکس که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس وابسته به سپاه پاسداران خود گفته است که ایران در سوریه حضور فعال دارد، وزیر امور خارجه ایران از دادن پاسخ مشخصی به آن خودداری کرد و گفت که به وضعیت خونین در سوریه باید پایان داد، زیرا در آنجا حتا سنی‌ها علیه سنی‌ها در جنگ هستند و باید برای این فاجعه راه‌حل داشت و تعادل نیروها را در آنجا برقرار کرد تا از کشته‌ها وآواره‌های بیشتر جلوگیری کرد.

وی افزود که ایران به کنفرانس سوریه دعوت نشد ولی جمهوری اسلامی آماده است تحت شرایطی در جهت برقراری صلح در این کشور تلاش کند.

محمد جواد ظریف در رابطه با وضعیت داخلی ایران گفت که این وضعیت یکپارچه نیست و گرایش‌های مختلف در آن وجود دارد.

وی گفت، از جمله این‌که محافظه‌کارانی هستند که مثلا در رابطه با آزادی در اینترنت سختگیر هستند و آن را نمی‌پذیرند، و این امر نیاز به زمان دارد تا جامعه به یک هم‌‌سویی و اجماع دست یابد.

وزیر امور خارجه ایران در رابطه با آزادی “رهبران جنبش اعتراضی سبز”، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، بی آن‌که از آن‌ها نامی ببرد گفت که آزادی آن‌ها از وعده‌های رئیس‌جمهور منتخب، حسن روحانی بوده است.

وی گفت که رئیس‌جمهور ایران تعهد کرده است که این دو شخصیت معترض از حصر آزاد شوند و او به تعهد خود وفادار است.

ظریف در عین حال تأکید کرد که آزادی این دو شخصیت فقط منوط به نظر مساعد و تصمیم رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، نیست.

وی گفت که این موضوع “روند دمکراتیک” خود را دارد و نهادهای مختلفی در این تصمیم دخیل هستند. وی بار دیگر تأکید ورزید که ایران جامعه‌ای یکپارچه نیست.

وزیر امور خارجه ایران در پایان، در برابر پرسش خبرنگار، به همکاری‌های پرسابقه و ایران و آلمان اشاره کرد و گفت که این دو کشور شرکای قدیمی هستند.

وی در رابطه با حل مسائل جهانی و نقش آلمان در این میان گفت که برای حل مسائل جهانی در عصر جهانی‌شدن، از جمله مسئله امنیت جهانی، نیاز به رهیافت‌های جدید است و رهیافت‌های قدیمی دیگر کارساز نیستند. از این رو آلمان می‌تواند در این میان نقش پراهمیتی ایفا کند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iranian transgender refugee struggles for acceptance - CBC.ca
  • Media in Iran - The Economist (blog)
  • The only woman to go in Iran's wrestling arena - BBC News
  • Iranian officials say they have armed Hamas for fight with Israel - Los Angeles Times
  • Jailing a Journalist to Shame Rouhani - New York Times
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.