Home

گفت‌وگوی آمریکا و اسراییل در مورد ایران

16 Dec 2013

Font Size + | - Reset

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، روزهای پنج‌شنبه و جمعه گذشته، ۲۱ و ۲۲ آذر ماه میزبان مجموعه‌ای از دیدارها و گفت‌وگوها با همتای اسرائیلی خود و دیگر مقام‌های آن کشور بوده است. کاخ سفید آمریکا موضوع این دیدارها را در بیانیه‌ای که روز یک‌شنبه صادر شد، مطرح کرده است.

به گزارش رادیو فردا، این دیدار پس از گفت‌وگوهای ماه گذشته میلادی میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در مورد ایران است که پی‌گیری شده است.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، خانم رایس از جمله با تونی بلینکن، معاون خود و دیگر مقام‌های ارشد خزانه‌داری و وزارت خارجه ایالات متحده، و از طرف اسرائیل یوسی کوهن، مشاور ارشد امنیت ملی اسرائیل و دیگر مقام‌های آن کشور در این دیدارها حضور داشته‌اند.

کاخ سفید می‌گوید در این گفت‌وگوها هیئت آمریکایی بار دیگر اطمینان داده است که هدف باراک اوباما جلوگیری از مسلح شدن ایران به سلاح اتمی‌ست.

بنا بر گزارش‌ها دیدارها در پی گفت‌وگوی تلفنی میان اوباما و نتانیاهو در ۲۴ نوامبر، صورت می‌گیرد که در آن رئیس‌جمهوری ایالات متحده به طرف اسرائیلی قول داده بود که در مورد تهران با آنها مشورت کند.

جزئیات بیشتری در مورد این تازه‌ترین دیدار منتشر نشده است.

دولت اوباما طی هفته‌های گذشته تلاش کرده است تا اعضای کنگره و نیز دولت اسرائیل را مجاب کند که در پی توافق اتمی با ایران، فرصتی شش ماهه به طرف‌ها بدهند تا بخت دیپلماسی از بین نرود.

تلاش‌هایی که از جمله در گفته‌ها و دیدارهای رئیس‌جمهوری آمریکا و مقام‌های عالی‌رتبه دیگر دولت آن کشور با اعضای کنگره برای جلوگیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران نیز بروز پیدا کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی ماه گذشته خود با بنیامین نتانیاهو نیز تلاش کرد تا حمایت او را از همراهی با توافق‌های اولیه جلب کند.

دولت اسرائیل از توافق اتمی سوم آذر ماه میاه ایران و کشورهای ۵+۱ انتقاد کرده است.

بنا بر توافقی که در آن زمان میان ایران و کشورهای طرف گفت‌وگو یعنی آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان شکل گرفت، تهران پذیرفت که به شکلی داوطلبانه بخشی از برنامه‌های اتمی خود را به حال تعلیق در آورد در عوض بخشی از پول بلوکه شده‌اش طی شش ماه بازگردد و یا تحریم جدید علیه تهران تصویب نشود.

این توافق گام اولیه در تازه‌ترین دور گفت‌وگوهای اتمی از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی عنوان شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • UN nuclear inquiry on Iran seen making slow headway: diplomats - Metro.us
  • Iran 'sent soldiers to fight in Iraq' - Aljazeera.com
  • Iran says no need for UN to revisit military site - Washington Post
  • Simin Behbahani, celebrated poet known as the 'lioness of Iran,' dies at 87 - Washington Post
  • Iran opens nuclear fuel plant - Yahoo News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.