Home

روحانی: اسرائیل در پی تخریب فرایند تعامل ایران با غرب است

21 Oct 2013

Font Size + | - Reset

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، اسرائیل را به تلاش برای کارشکنی در مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی با قدرت‌های بزرگ متهم کرده است. آقای روحانی همچنین گفت که ابتکار دیپلماتیکش روند افزایش تحریم‌ها علیه ایران را متوقف کرده است.

هم زمان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بار دیگر به واشنگتن و متحدانش علیه هرگونه کاهش تحریم‌های ایران هشدار داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای روحانی روز یکشنبه در جلسه هیات دولت گفت: «دیپلماسی فعال ایران ابتکار عمل را بدست گرفته و افکار عمومی جهان را حتی در کشورهای تحریم کننده به سمت خود جلب کرده است و می‌رود تا قدم به قدم با تثبیت حقوق حقه هسته‌ای ایران موانع پیشرفت را هم از سر راه ملت بردارد.»

رئیس جمهوری ایران به مذاکرات اخیر با کشورهای عضو گروه ۱+۵ اشاره می‌کند که دو طرف آن را سازنده و مثبت ارزیابی کرده‌اند.

حسن روحانی همچنین اسرائیل را به تلاش برای کارشکنی در مذاکرات اتمی ایران با قدرت‌های بزرگ متهم کرده است.

او گفت: «در این میان موضع خصمانه رژیم صهیونیستی در انزوا قرار گرفته که سعی دارد فرایند تفاهم و تعامل را تخریب کند و در تاریخ انقلاب اسلامی هم شاهد بوده‌ایم که هر زمان نظام اسلامی به توفیقی در صحنه سیاسی جهانی نزدیک می‌شده است صهیونیست‌ها دست به خرابکاری و حادثه سازی در داخل یا خارج می‌زده‌اند.»

این در حالیست که نخست وزیر اسرائیل در جلسه هیات دولت خود در بیت المقدس و همچنین در مصاحبه‌ای با شبکه ان بی‌سی آمریکا علیه هرگونه کاهش تحریم‌های ایران هشدار داد.

بنیامین نتانیاهو در بیت المقدس گفت: «به نظر من، در شرایط فعلی تا زمانی که ما به جای حرف زدن شاهد اقدام عملی (ایران) نباشیم فشارهای بین المللی باید ادامه یابد و افزایش پیدا کند.»

او افزود: «هرچه فشار بیشتر باشد شانس واقعی برای برچیده شدن برنامه اتمی نظامی ایران بیشتر خواهد بود.»

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می‌داند ومی گوید آماده است که در روند مذاکرات برای شفاف سازی و رفع نگرانی‌های بین المللی، گام‌های عملی بردارد.

اما نخست وزیر اسرائیل نگران است که یک معامله «نیمه تمام» با ایران به سقوط نظام تحریم‌های واشنگتن و متحدانش علیه ایران منجر شود.

او به شبکه ان بی‌سی آمریکا گفت که بسیاری از کشور‌ها فقط منتظر علامت نرمش غرب هستند تا تحریم‌های ایران را کنار بگذارند.

به نظر می‌رسد که گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز آمریکا دولت اسرائیل را نگران کرده باشد.

در پی مذاکرات هسته‌ای اخیر نمایندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در ژنو، که طرفین آن را «مثبت» خواندند، یک مقام ارشد دولت آمریکا به نیویورک تایمز گفته بود که طرحی برای آزادسازی بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران در دست بررسی است.

بنا بر این گزارش، در صورت اجرا شدن این طرح، آمریکا میلیارد‌ها دلار دارایی‌های مسدود شده ایران در خارج از کشور را به صورت قسطی به ایران باز خواهد گرداند.

به گفته منبع نیویورک تایمز که هویتش اعلام نشده است، علت پرداخت این دارایی‌ها در اقساط به منظور جلوگیری از پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک لغو تحریم‌های بین المللی است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Kerry Tries to Reassure Mideast Allies on Iran - New York Times
  • France's role in scuttling Iran nuclear deal prompts speculation - Los Angeles Times
  • Iran deputy industry minister shot dead in Tehran - Reuters
  • US Tries to Rekindle Iran Deal After Miscues - Wall Street Journal
  • Iran nuclear talks: US 'not stupid' - John Kerry - BBC News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.