Home

Titleطنز خارجی ـ 4

برای آزمایش صداقت ایران «بیبی چک» بگیرید!

19 Sep 2013

■ علیرضا رضایی
Font Size + | - Reset

alireza rezaeiپنج ـ باراک اوباما فرموده است «رئیس جمهور جدید ایران قصد آغاز مذاکره با ایالات متحده را دارد و من می‌خواهم این موضوع را آزمایش کنم». ما از این‌که ایشان پنج سال بعد از آغاز ریاست جمهوری‌اش دوباره می‌خواهد یک چیزی را در مورد جمهوری اسلامی «آزمایش» بکند خوشحالیم و صرفاً جهت نادیده نگرفتن نتایج آزمایش‌های قبلی از ایشان خواهش می‌کنیم که در مذاکرات مستقیم، اگر روش‌های جلوگیری جواب نداد حتماً از بیبی چک برای آزمایش هرچه دقیق‌تر استفاده بکنند.

چهار ـ ما حتی به ایشان پیشنهاد می‌کنیم که بروند آزمایشگاه بزنند. آزمایشگاه هم خرجش خیلی کمتر از سایر اقدامات امریکا علیه ایران است، هم اگر وقتی از آدم بپرسند «داری کجا میری؟»، به‌جای اینکه بگوید دارم می‌روم سخنرانی علیه ایران و تروریسم و استفاده از سلاح شیمیائی، بگوید «دارم میرم آزمایشگاه»، بعدش دیگر هی چپ و راست یقه‌ی آدم را نمی‌گیرند که بپرسند تو که این‌همه زرت و پرت کردی پس چی شد؟ اگر بپرسند هم آدم خیلی راحت جواب می‌دهد: آزمایش کردم، منتظرم نتیجه‌اش معلوم بشود. چهار پنج سالی هم که وقت تلف می‌شود آدم لازم نیست بی‌خودی به هیچ‌کس حساب پس بدهد. ما سوال کردیم، لوئی پاستور هم همین‌طوری واکسن ضد هاری را کشف کرد.

سه ـ ما از جوامع جهانی تقاضا داریم که اگر آقای اوباما این‌دفعه هم مذاکره را «آزمایش» کرد و نشد، فوری به‌پاس سال‌ها خدمت به علم و انجام ده‌ها هزار آزمایش ظرف پنج سال، این‌دفعه یک جایزه‌ی نوبل علمی هم به ایشان بدهند. اتفاقاً نوبل علمی هم شرش خیلی کمتر از نوبل صلح است. حتی بی‌خودی وقتی یکی از سلاح شیمیائی استفاده می‌کند هم دست و پای آدم برای حمله را نمی‌بندد که اول بگوید پس‌فردا ساعت ده صبح «اینجاها» را می‌زنم، بعد هی پس کله‌اش را بخاراند بگوید خب حالا کنگره تصمیم بگیرد تا ببینم چی میشه.

دو ـ اوباما دو روز قبل از این فرمایش، فرموده بود که با رئیس جمهور ایران مکاتبه کرده است. البته ایرانی‌ها چند روز سر اینکه اوباما نامه داده یا پیغام فرستاده با هم دعوا کردند ولی مهم این است که بلافاصله بعد از این نامه یا پیغام ظرف سه ساعت تمام سران نظام با تمام سران سپاه دیدار گرم و صمیمانه کردند و گفتند اصلاً سپاه همان برود جاده آسفالت بکند خیلی هم بهتر است. بعد از آن هم حسن گول گفت من برای مذاکره اختیار تام دارم و حالا هم که اوباما می‌خواهد تمام این چیزها را آزمایش بکند. آقا ما رو داری؟

یک ـ ما معتقدیم که اوباما اگر قبل از انجام آزمایش یک زنگی به کلینتون بزند کارش زودتر راه می‌افتد. اووووه، یارو تا دلت بخواد روی خاتمی این قدر آزمایش انجام داد که آزمایش‌دونش پاره شد. اصلاً اوباما اشتباه کرد که زن کلینتون را از وزارت خارجه برداشت. این زن و شوهر خانوادگی اینقدر که با آزمایشات‌شان به علم خدمت کردند مادام کوری و شوهرش نکردند. تازه مادام کوری بدبخت این‌همه زحمت کشید که آخرش یک عنصر به جدول تناوبی اضافه بشود، آن‌هم نمی‌دانم لج و لج‌بازی بود چی بود، در جدول تناوبی گذاشتندش بغل «زیر کونیوم»! دیگه خودت تا تهش برو!

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب

 1. Ali says:

  shoma ke inghadr ajale darin ke obama sooriye o iran o bekoob e ke enteghame shoma va baghiye ro az iran o mardomesh begire khob khodetoon dast bekar shino davtalab beshin too arteshe emrika..bikhodi ham vaghtetoono ba masalan maghalehaye tanz talaf nakonin

What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Missiles from Iran-Allied Territory Intercepted On Way to US - FrontPage Magazine
  • Iran 'risks EU sanctions over missile tests' - France - BBC News
  • Iran ranks first in IPC Athletics Asia-Oceania Championships - Press TV
  • Israel furious over Iran's anti-Semitic missiles - CBS News
  • Iran's Foreign Minister Javad Zarif an important visitor - The Australian (subscription)
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.