Home

با انتخاب روحانی، نگرانی اسراییل باقی است

17 Jun 2013

Font Size + | - Reset

کشورهای عربی خاورمیانه از پیروزی “اعتدال و عقلانیت” در انتخابات ایران استقبال کرده‌اند. اسرائیل اما چندان خشنود نیست. برخی از تحلیل‌گران معتقدند محمود احمدی‌نژاد برای اسرائیل مفیدتر بود.

به گزارش دویچه‌وله، سران بیشتر کشورهای عربی با فرستادن پیام‌های تبریک، خشنودی خود را از انتخاب حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری ایران ابراز کردند. روحانی تنش‌زدایی با جامعه بین‌الملل و به ویژه بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه را از اولویت‌های سیاست خارجی خود اعلام کرده است.

روز یکشنبه (۱۶ ژوئن) ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و امیرسلیمان ولیعهد این کشور، در تلگرام‌هایی جداگانه به حسن روحانی، پیروزی او را در انتخابات تبریک گفتند. پادشاه عربستان سعودی از این که روحانی بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه را در رأس برنامه‌های سیاست خارجی خود قرار داده، از او سپاس‌گزاری کرد.

پیش از این سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، از جمله امارات متحده عربی، قطر، بحرین و کویت با ارسال پیام‌های تبریک به حسن روحانی، انتخاب وی را به مقام ریاست جمهوری ایران تبریک گفته بودند.

آینده روابط با سوریه

به گزارش سانا، خبرگزاری سوریه، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با ارسال پیام تبریکی پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را به او تبریک گفت. رهبر سوریه در پیام خود بر عزم سوریه برای ادامه تقویت روابط دوستانه و همکاری میان دو کشور در همه زمینه‌ها از جمله رویارویی با توطئه‌های جنگ، سلطه‌جویی و تجاوز به حاکمیت ملی در منطقه تأکید کرده است.

در بحران دامن‌گیری که رژیم سوریه با آن روبروست، جمهوری اسلامی یکی از حامیان اصلی این رژیم است. “جبهه ائتلاف نیروهای اپوزیسیون سوریه” از حسن روحانی دعوت کرد که سیاست ایران را در قبال رژیم سوریه تغییر دهد و به جای حمایت از رژیم اسد در کنار مردم سوریه قرار گیرد. بسیاری از مردم سوریه و سایر کشورهای عربی، امید دارند که ایران به سیاست پشتیبانی همه‌جانبه از رژیم اسد خاتمه دهد.

کانال خبری “سی ان ان” در مقاله‌ای نوشته‌ی مجید رفیع‌زاده، تحلیلگر ایرانی‌تبار آمریکایی، سعی دارد به این پرسش پاسخ دهد: آیا انتخاب روحانی می‌تواند در سیاست ایران در قبال سوریه تغییری ایجاد کند؟ نویسنده به این سوال پاسخ منفی داده است.

او می‌گوید: «از دید نیروهای میانه‌رو در ایران، که روحانی نیز به آنها تعلق دارد، قطع حمایت از رژیم سوریه به معنای تضعیف منافع ژئوپولیتیک ایران و به هم ریختن تعادل قدرت در خاورمیانه است، که لاجرم قدرت آنها را نیز به خطر می‌اندازد. باید توجه داشت که سردمداران ایران خود را در محاصره‌ی کشورهایی می‌بینند که آنها را دشمن خود می‌دانند. برای نمونه در اطراف ایران و در کشورهای همسایه خلیج فارس (از قطر و عربستان تا بحرین) پایگاه‌های نظامی امریکا مستقر هستند.»

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی و کارشناس امور خاورمیانه، استدلال می‌کند که قطع حمایت ایران از رژیم سوریه، بی تردید به سقوط این رژیم منجر می‌شود، در آن صورت حاکمیت از دست اقلیت علوی بیرون می‌آید و مانند مصر و تونس، به دست نیروهای سنی‌مذهب می‌افتد که ۷۴ درصد جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند. بدین سان تعادل سیاسی منطقه از ریشه به زیان ایران و به سود کشورهای عرب مانند عربستان سعودی تغییر می‌کند. هیچ تردیدی نیست که جمهوری اسلامی با تمام نیرو از بروز چنین وضعیتی جلوگیری می‌کند.

تبریک حزب‌الله لبنان و حماس

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، با ارسال پیامی انتخاب دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری ایران به وی تبریک گفت. در این پیام تبریک آمده است: «ما به شما به خاطر به دست آوردن اعتماد ملت بزرگ ایران تبریک می‌گوییم؛ ملتی که به ندای رهبر عظیم‌الشان انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای، لبیک گفت و حماسه‌سیاسی و تاریخی بی‌نظیری خلق کرد.»

نماینده جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در ایران با صدور پیامی انتخاب حسن روحانی را به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت. محمود زهار، عضو برجسته دفتر سیاسی حماس، نیز در گفت‌وگویی پیروزی روحانی را تبریک گفت و اظهار داشت که این سازمان اسلام‌گرا قصد دارد روابط خود را با ایران بیش از پیش گسترش دهد.

ناخرسندی اسرائیل

اسرائیل نه تنها از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خشنود نیست، بلکه آن را برای منافع استراتژیک خود زیان‌بخش می‌داند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ساعاتی پس از اعلام پیروزی روحانی، تشدید فشارهای بین‌المللی را بر ایران خواستار شد.

اگر آن طور که روحانی تصریح کرده است، به راستی در بهبود روابط ایران با کشورهای عربی منطقه توفیق یابد، در آن صورت اسرائیل با جبهه‌ای بزرگ از کشورهای خصم روبرو خواهد شد و در منطقه در انزوای بیشتری فرو خواهد رفت.

آنتوان شلحت، پژوهشگر فلسطینی در دفتر مطالعات اسرائیل، عقیده دارد که اسرائیل می‌کوشد خوش‌بینی ایالات متحده و کشورهای غربی را در قبال انتخاب روحانی زایل کند. اسرائیل تبلیغ می‌کند که سیاست ایران در دو موضوع محوری هیچ تغییری نخواهد کرد: مناقشه هسته‌ای و حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم.

آقای شلحت به خبرگزاری الجزیره گفته است که برای اسرائیل شخصی مانند محمود احمدی‌نژاد به مراتب مفیدتر بود، زیرا با استفاده از اظهارات تند و صریح او، اسرائیل به آسانی می‌توانست دیدگاه خود را در جهان تبلیغ کند مبنی بر این که تنها با حمله نظامی است که می‌توان از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی جلوگیری کرد.

 
Tehran Review
| Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • We're Being Too Nice to Iran - American Thinker
  • Iran Says Oil Output Will Hit Presanctions Level In A Year - RadioFreeEurope/RadioLiberty
  • Dharmendra Pradhan's Iran visit may expand energy ties - Economic Times
  • Iran's feuding top clerics - BBC News
  • Iran and Pakistan fuel surge in executions to 25-year high - The Guardian
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.