Home

رئیس ستاد قالیباف خواستار انصراف ولایتی شد

11 Jun 2013

Font Size + | - Reset

غلامعلی حدادعادل که در کنار علی اکبر ولایتی و محمدباقر قالیباف عضو ائتلاف سه نفره اصواگرایان بود روز دوشنبه انصراف داد. رئیس ستاد قالیباف بدون نام بردن از ولایتی از او می‌خواهد از رقابت‌ها کنار بکشد.

به گزارش دویچه‌وله، ائتلاف سه نفره اصولگرایان که ائتلاف پیشرفت نیز خوانده می‌شود در ابتدا با این هدف شکل گرفت که پس از مشخص شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها یکی از این سه نفر به عنوان نامزد انتخاباتی این ائتلاف معرفی شود.

با ورود هر سه عضو ائتلاف به رقابت‌های انتخاباتی اعلام شد که پس از بررسی نظرسنجی‌ها تصمیم‌گیری نهایی انجام و دو نفر به نفع یکی کنار می‌روند.

غلامعلی حدادعادل در بیانیه‌ای که دوشنبه (۲۰ خرداد/ ۱۰ ژوين) منتشر شد نوشت که “با در نظر گرفتن واقعیت‌های پیش رو در صحنه‌ی انتخابات” به عهد خود وفا می‌کند و انصراف می‌دهد.

حسین مظفر، رئیس ستاد انتخابات محمدباقر قالیباف در واکنش به تصمیم حدادعادل با انتشار بیانیه‌ای از او تشکر کرد و نوشت: «انتظار هم همین بود که شخصیت‌های تشکیل دهنده ائتلاف به پیمان و میثاق خویش که آن را اعتقادی می‌دانستند وفادار بمانند.»

مظفر می‌نویسد: «نامزدهای ائتلاف از آغاز شکل‌گیری ائتلاف، پیمان و میثاق اعتقادی بسته بودند که برای انسجام اصولگرایان و تضمین پیروزی آنان بعد از تایید صلاحیت‌ها دو نفر از آنان به نفع نامزدی که براساس نظرسنجی‌های مراکز معتبر از مقبولیت بیشتری برخوردار است، کناره گیری کنند و با هم رقابت نکنند.»

در ادامه‌ی این بیانیه بدون نام بردن از علی اکبر ولایتی از او خواسته شده که به پیمان خود وفادار بماند: «انتظار جامعه و مردم و اصولگرایان نیز بر همین بوده و هست که چنین شخصیت‌های شناخته شده و مورد اعتماد جامعه بیش از دیگران به میثاق و وعده‌های خود عمل کنند تا اعتماد جامعه مورد خدشه قرار نگیرد.»

رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف با اشاره به نظرسنجی‌هایی که او را جلوتر از دو عضو دیگر ائتلاف نشان می‌دهد تاکید می‌کند که “تعهد اخلاقی و میثاق اعتقادی آقایان ایجاب می‌کند تا دیر نشده به تعهد و میثاق خود جامه عمل بپوشند.”

با توجه به انگیزه‌ی این بیانیه که تشکر از حدادعادل عنوان شده تنها مخاطب این عبارت‌ها می‌تواند علی‌اکبر ولایتی باشد. مظفر از او می‌خواهد “با عبور از منافع فردی و در راستای مصالح ملی و کشور و اصولگرایان، در انسجام اصولگرایان و ایجاد امید و نشاط در آنان برای پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی اقدام خداپسندانه نمایند.”

ائتلاف سه نفره تعیین نامزد نهایی را بر عهده‌ی دو تشکل جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم قرار داده بود اما رایزنی‌ها در این مورد بی‌نتیجه ماند.

همزمان با این تحولات دبیر کل حزب کارگزاران، غلامحسین کرباسچی اعلام کرد شورایی که به ابتکار رئیس جمهور پیشین محمد خاتمی تشکیل شده در مورد ائتلاف محمدرضا عارف و حسن روحانی به نتیجه رسیده و روحانی را به عنوان نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان انتخاب کرده است.

روز دوشنبه برخی از سایت‌های خبری از جمله “دانشگاهیان نیوز” با استناد به آنچه “شنیده‌های موثق از اطرافیان آقای دکتر ولایتی” عنوان شده احتمال داده‌اند که او نیز به زودی به نفع قالیباف کناره‌گیری کند.

یکی دیگر از علت‌های کناره‌گیری علی اکبر ولایتی بیماری قلبی او ذکر می‌شود که مطابق برخی شایعه‌ها حاد شدنش به برهم خوردن سخنرانی انتخاباتی بیستم خرداد او در اسلامشهر منجر شده است.

خبر بیماری ولایتی عصر دوشنبه توسط یاسر ناظم‌نیا یکی از سخنگویان ستاد انتخاباتی او تکذیب شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا ناظم‌نیا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفته که “این خبر صحت نداشته و از اساس کذب است و وی پیش از ظهر در جمع مردم اسلامشهر ایراد سخن کرد.”

به گزارش سایت خبری تسنیم ولایتی روز دوشنبه اعلام کرده که برای تشکر از حمایت اعضای جامعه مدرسین قم به این شهر سفر می‌کند. محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین ۱۸ خرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اکثریت اعضای این جامعه از ولایتی حمایت می‌کنند.

حسین مظفر ابتدا ریاست ستاد انتخاباتی ائتلاف سه نفره را برعهده داشت اما پنجم خرداد به خاطر به تاخیر افتادن مکرر اعلام نامزد نهایی این ائتلاف استعفا داد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran Hints Nuclear Talks Could Include New Official - New York Times (blog)
  • Documents Detail CIA's Role in 1953 Coup in Iran - ABC News
  • Iran hostage 'Canadian Caper' 1979 rescue no secret to some - CBC.ca
  • The nuclear diplomacy of North Korea and Iran - Jerusalem Post
  • Iran hires more long-range assault UAVs, set to teach 'drone hunting' in schools - RT
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.