Home

ایران در بهت رد صلاحیت‌های غیرمنتظره

22 May 2013

Font Size + | - Reset

اعلام نتایج احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان٬ اولین شوک بزرگ انتخابات این دوره بود. آیا در سه هفته باقی‌مانده به انتخابات٬ معادلات تغییر خواهد کرد؟

به گزارش دویچه‌وله، سرانجام عصر روز سه‌شنبه (۳۱ اردیبهشت٬ ۲۱ مه) نتایج نهایی احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات یازدمین دوره ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان قانون اساسی اعلام شد و به تایید وزارت کشور رسید. رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم‌مشایی و تعیین هشت نامزد انتخابات پیش‌رو٬ واکنش‌های بسیاری برانگیخت و موج گسترده‌ای از بهت و حیرت را هم در پی داشت.

به این ترتیب اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام٬ از بنیان‌گذاران نظام جمهوری اسلامی و مهم‌ترین نامزد مورد نظر منتقدان و مخالفان وضع موجود٬ از ادامه رقابت‌های انتخاباتی بازماند.

وزارت کشور رد صلاحیت مشایی و رفسنجانی را تایید کرد

وزارت کشور شامگاه ۳۱ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای اسامی هشت داوطلب تایید صلاحیت شده‌ی انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد. این فهرست که مشایی و رفسنجانی در آن قرار ندارند قرار بود اول خرداد منتشر شود.

اسفندیار رحیم‌مشایی٬ کاندیدای مورد نظر دولت و حامیان محمود احمدی‌نژاد نیز در عبور از فیلتر شورای نگهبان ناکام ماند و حالا رقابت انتخاباتی با حضور این هشت نفر ادامه خواهد یافت: سعید جلیلی٬ غلامعلی حداد عادل٬ حسن روحانی٬ علی‌اکبر ولایتی٬ محمدرضا عارف٬ محسن رضایی٬ محمدباقر قالیباف و سید محمد غرضی.

تبلیغات نامزدهای ریاست‌جمهوری از امروز آغاز شده اما برخی از مخالفان هنوز امید دارند که هاشمی رفسنجانی با صدور “حکم حکومتی” احتمالی از سوی رهبر جمهوری اسلامی به رقابت‌های انتخاباتی برگردد٬ بعضی‌ها به گزینه‌های باقی‌مانده (عارف و روحانی) می‌اندیشند و و برخی دیگر از انتخابات این دوره به کلی قطع امید کرده‌اند.

واکنش محمود احمدی‌نژاد٬ رئیس‌جمهور ایران نیز از جمله مسائلی است که در روزهای آینده تعیین‌کننده خواهد بود و برخی از ناظران سرنوشت انتخابات این دوره را تابعی از آن می‌دانند. احمدی‌نژاد با حمایت کامل از مشایی به میدان آمد و با حضور جنجال‌ساز خود در کنار او در روز ثبت‌نام او را به عنوان گزینه اصلح معرفی کرد و گفت: «مشایی یعنی احمدی‌نژاد و احمدی‌نژاد یعنی مشایی.» در نخستین روز خرداد ماه ۹۲ و در حالی که سه هفته به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مانده٬ به نظر می‌رسد روزهای پرحادثه‌ای در پیش است.

تلاش برای ترغیب هاشمی به انصراف از نامزدی در انتخابات

هنوز کاندیداهای رد صلاحیت شده پس از اعلام نتایج واکنش رسمی نشان نداده‌اند و در روزهای آینده احتمالا بحث داغی پیرامون آنچه “بزرگ‌ترین رد صلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی” خوانده شده به راه خواهد افتاد٬ اما فاطمه هاشمی٬ فرزند هاشمی رفسنجانی٬ در گفت‌وگو با وب‌سایت جرس٬ نزدیک به اصلاح‌طلبان٬ گفته: «در حقیقت هیچ دلیلی برای رد صلاحیت ایشان اعلام نکرده‌اند.»

به گفته فاطمه هاشمی «صبح برای ایشان پیغام آورند که حتما باید از کاندیداتوری انصراف دهند و ایشان هم صراحتا جواب دادند انصراف نخواهم داد و نمی توانم به مردم خیانت کنم و به آنها دروغ بگویم. مردم به من اعتماد کردند و از من درخواست کردند که بیایم و به خاطر آنها آمدم.»

چشم امید مشایی به رهبر جمهوری اسلامی

به گزارش خبرگزاری ایرنا٬ دفتر هماهنگی ستادهای مردمی حامیان اسفندیار رحیم مشایی هم پس از اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها٬ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است: «با استفاده از حداكثر ظرفیت‌های قانونی موجود كشور، موضوع تجدیدنظر و رفع ابهامات احتمالی در تصمیم شورای محترم نگهبان را پیگیری خواهد كرد.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «از محضر شریف رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای ممانعت از تضییع حقوق اساسی ملت و تبلور حماسه سیاسی استمداد می‌طلبیم و بر این باوریم كه در سایه‌سار حاكمیت ولی فقیه عادل یا ظلمی روا نخواهد شد یا اگر خطایی هم صورت پذیرد حتما به طریق مقتضی جبران خواهد گردید.»

این در حالی است که عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است: «در قانون چیزی برای درخواست تجدیدنظر درباره احراز صلاحیت‌ها دیده نشده و نظر شورای نگهبان نظر قطعی است و ما کسی را رد صلاحیت نمی‌کنیم و تنها افراد واجد شرایط را معرفی می‌کنیم.»

در چنین شرایطی٬ تنها عاملی که می‌تواند معادلات انتخاباتی را تغییر دهد٬ صدور حکم حکومتی از سوی رهبر جمهوری اسلامی است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran President-Elect Wants to Ease Strains With US, but Sees No Direct Talks - New York Times (blog)
  • Israel skeptical new Iran president can ease tensions - USA TODAY
  • Iran's new president says US outreach possible if 'our nuclear rights' are ... - Washington Post
  • Analysis: In choosing moderate president, Iran hopes for better relations with ... - NBCNews.com (blog)
  • Iran president-elect Hasan Rowhani suggests new "transparency" over nuclear ... - CBS News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها