Home

اعلام نتیجه بررسی‌های شورای نگهبان به چهارشنبه موکول شد

21 May 2013

Font Size + | - Reset

فرصت قانونی شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت به پایان می‌رسد. ستاد انتخابات کشور می‌گوید نتایج این بررسی پس از ابلاغ به وزارت کشور، چهارشنبه اعلام می‌شود.

به گزارش دویچه‌وله،‌ با خاتمه یافتن مهلت پنج‌روزه ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ۲۱ اردیبهشت شورای نگهبان پنج روز فرصت داشت تا صلاحیت ثبت‌نام کننده را بررسی و نتایج آن را برای انتشار عمومی در اختیار وزارت کشور قرار دهد.

هفته‌ی گذشته شورای نگهبان با استفاده از اختیارات قانونی خود مهلت بررسی صلاحیت داوطلبان را پنج روز تمدید کرد و سخنگوی شورا، عباسعلی کدخدایی، پنج‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت گفت که نتیجه‌ی این بررسی‌ها ۳۱ اردیبهشت مشخص و به وزارت کشور اعلام می‌شود.

به گفته‌ی رئیس ستاد انتخابات کشور تبلیغات رسمی نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت هشت صبح سوم خرداد ماه آغاز و به مدت ۲۰ روز ادامه خواهد داشت. انتخابات ۲۴ خرداد برگزاری می‌شود.

تاخیر کم‌سابقه در بررسی صلاحیت‌ها

خبرگزاری اقتصادی ایران (اکونیوز) ظهر سه‌شنبه از قول صولت مرتضوی، دبیر ستاد انتخابات کشور نوشت: «اسامی نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری پس از اعلام نظر شورای نگهبان روز چهارشنبه (اول خرداد) از سوی وزارت کشور اعلام می‌شود.»

مرتضوی می‌گوید: «براساس قانون شورای نگهبان اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام خواهد کرد و وزارت کشور نیز دو روز مهلت دارد نسبت به انتشار اسامی نامزدها از طریق رسانه ها اقدام کند.»

گرچه تمدید مهلت پنج روزه شورای نگهبان و فرصت دو روزه وزارت کشور، برای رسانه‌ای کردن نام تایید صلاحیت شده‌ها در قانون پیش‌بینی شده، این چنین تاخیری در روشن کردن وضعیت نامزدان احتمالی در تاریخ جمهوری اسلامی کمتر سابقه داشته است.
برخی از ناظران علت اصلی این تاخیر را شایعات مربوط به عدم تایید احتمالی صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و کاندیدای مورد نظر دولت، اسفندیار رحیم‌مشایی ارزیابی می‌کنند.

احتمال زمینه‌چینی برای رد صلاحیت رحیم‌مشایی

در روزهای گذشته خبرهای متفاوتی نیز منتشر شده که می‌تواند به عنوان زمینه‌چینی برای رد صلاحیت رحیم‌مشایی تعبیر شود. شبکه ایران، ارگان رسانه‌ای دولت بامداد ۳۱ اردیبهشت در گزارشی از بازداشت شماری از فعالان سیاسی حامی دولت در شهرها و استان‌های مختلف خبر داده است.

شبکه ایران می‌نویسد شماری از حامیان دولت توسط “برخی نیروهای به ظاهر امنیتی که هویتشان به روشنی معلوم نیست” بازداشت شده و از آنها تعهد گرفته‌اند که “هیچگونه فعالیت سیاسی انجام ندهند.”

ارگان رسانه‌ای دولت نوشت، “همزمان ۵ سایت حامی گفتمان انقلاب و دولت خدمتگزار بدون هیچ اطلاع قبلی و هرگونه توضیحی یکباره فیلتر شده‌اند.”

شبکه ایران ۲۷ اردیبهشت گزارش داده بود: «چهار سایت حامی دولت که اخبار و تحلیل‌های مرتبط با هواداران اسفندیار رحیم‌مشایی را پوشش می‌دادند، شامل معیار نیوز، روشنایی، بهارنا و بهار آنلاین به‌طور همزمان فیلتر شدند.»

“ارگان نهادهای امنیتی ـ نظامی” علیه رفسنجانی

همزمان با این تحولات منابع خبری غیررسمی از امنیتی شدن فضای تهران و برخی دیگر از شهرهای بزرگ در آستانه‌ی اعلام نتیجه‌ی بررسی صلاحیت نامزدان انتخاباتی خبر داده‌اند.

زمزمه‌های دیگری نیز از احتمال رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به گوش می‌رسد. به گزارش سایت خبری جرس شایعات مربوط به هاشمی رفسنجانی عمدتا از سوی خبرگزاری فارس منتشر شده که “ارگان نهادهای امنیتی- نظامی” خوانده می‌شود. سایت تسنیم که به سپاه نزدیک است نیز، روز سه‌شنبه با انتشار “آخرین شینده‌ها” ی خود شایعه رد صلاحیت رفسنجانی را قوت بخشید.

به نوشته‌ی جرس: «خبرگزاری فارس به عنوان رسانه‌ای که اخبار دست اول نهادهای نظامی- امنیتی را منتشر می‌کند در روزهای بیست و نهم و سی‌ام اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ حجم زیادی از گزارش‌ها و مصاحبه‌های خود را به موضوع حضور آقای هاشمی رفسنجانی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داد.»

پایگاه اطلاع رسانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت با انتشار اطلاعیه‌ای از تشکیل “ستاد اصولگرایان همراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی” به ریاست علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس خبر داده است.

۶۸۶ نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی یازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند. یکی از اعضای شورای نگهبان هفته‌ی گذشته احتمال داده بود که صلاحیت ۷ تا ۱۲ نفر از این افراد تایید شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's Rouhani facing early opposition - Washington Post
  • New book spotlights Iran's nuclear families - not its nuclear threat - Haaretz
  • Report: Iran's new defense minister nominee behind 1983 bombing of US ... - Jerusalem Post
  • The Moderation Fallacy in Iran - National Review Online (blog)
  • Gilas PH the best team Iran played, says Haddadi - ABS CBN News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها