Home

هاشمی: صدای مخالفین جمهوریت بلندتر شده است

24 Mar 2010

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در یک مصاحبه ویدیویی با گاهنامه الکترونیک “امام، جمهوری اسلامی، اسلام و مردم”، گفت:‌ “امام یک نظر خاصی داشتند و معتقد بودند که ما هرچه زودتر کار کشور را به دست خود مردم بدهیم بهتر است. مردم خودشان تصمیم بگیرند، خودشان فکر کنند، خودشان اجرا کنند و با نظام همراهی کنند و برایشان روشن باشد که کار، کار خودشان است، یعنی همان‌ که روح اسلام است و همان‌ که امروز دنیا مدعی است حکومت «مردم بر مردم» است”.
وی در پاسخ به سوالی در مورد نیت واقعی آیت‌الله خمینی در مورد شکل حکومت در ایران گفت: “من نمی‌دانم کسانی که می‌گویند ایشان روش دیگری در نظر داشتند به چه استدلال می‌کنند و آن چه بوده؟ ما که چنین چیز مشخصی ندیدیم. ما قبل از پیروزی انقلاب هر وقت بحث از شکل حکومت می‌شد، می‌گفتیم اصل حکومت مهم است، شکل آن را مردم باید انتخاب کنند. ما در این مورد چیزی از امام نشنیده‌ بودیم جز بحث‌های ولایت فقیه ایشان. معلوم شد که ایشان در همین نظام جمهوری “ولایت فقیه” را پذیرفته‌اند”.

رییس مجلس خبرگان در بخش دیگری از سخنان خود مردم به شرکت در راهپیمایی روز دوازدهم فروردین دعوت کرده و گفت: “از سال‌های اول هم مراسم ۱۲ فروردین خیلی محدود، ولی ۲۲ بهمن خیلی وسیع برگزار می‌شد. شاید هم منطقی باشد. ما معمولاً همان مراسم ۲۲ بهمن را بزرگ و مردمی می‌خواهیم. حالا اگر آنها در روز جمهوری هم بخواهند این کار را بکنند، کسی منعشان نمی‌کند”.

وی افزود: “صدای متحجرین مخالف “جمهوریت” در ابتدای انقلاب به دلیل عدم حضور در مبارزات، بسیار ضعیف بود. الان در داخل ایران صدای متحجرین مقداری بلندتر شده است”.

هاشمی رفسنجانی در مورد حوادث پس از انتخابات گفت:‌ “آنهایی که الان به عنوان معترض یا منتقد در خیابان‌ها آمدند و صحبت کردند، اکثریت قاطع‌شان وفادار به نظام هستند. یعنی جمهوری اسلامی و قانون اساسی را با همه موازین آن قبول دارند. گروه‌هایی هم در میان اینها شعارهای دیگری می‌دهند و خواسته دیگری دارند. اکثریت، جمهوری اسلامی را می‌خواهند و اعتراض آنها هم از انتخابات شروع شد که این اعتراض در واقع یک نوع اصلاح است؛ ولی با اصل مخالفتی ندارند”.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.