Home

شبه‌نظامیان طالبان در ایران آموزش می‌بینند

24 Mar 2010

روزنامه‌ی انگلیسی ‌ساندی‌تایمز در شماره‌ی یکشنبه‌ی ۲۱ مارس (اول فروردین) خود از قول دو تن از فرماندهان طالبان می‌نویسد که ایران به صدها تن از نیروهای آنها تعلیم داده ‌است.

دویچه‌وله در گزارشی پیرامون این خبر آورد: “آنها می‌گویند، نحوه‌ی کمین‌گذاری و کار‌گذاری مواد منفجره را در ایران فراگرفته‌اند که دلیل اصلی کشته شدن اکثریت نیروهای بریتانیایی مستقر در ولایت هلمند است. اظهارات این دو فرمانده‌ی طالبان در گفت‌وگو با این روزنامه‌ نخستین توضیحاتی است که در مورد آموزش نیروهای طالبان در ایران ارائه شده است. بر پایه‌ی اظهارات این دو نفر، مقام‌های رسمی ایرانی به آنها پول پرداختند تا در دوره‌های سه‌ماهه‌ی آموزشی که زمستان برگزار شد، شرکت کنند. ایرانی‌ها آنها را از مرز افغانستان وارد ایران کردند و سپس به زاهدان و کمپ آموزشی، واقع در منطقه‌ی کویری اطراف زاهدان انتقال دادند”.

ساندی‌تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: “نیروهای ایرانی که لباس شخصی به تن داشتند به طور روزانه افراد طالبان را در ایران آموزش داده‌اند. نخستین ماه به طور عمده صرف تعلیم نحوه‌ی حمله به کاروان‌ها و فنون فرار شد به نحوی که حمله‌کننده بتواند پیش از پاسخ نیروهای ناتو فرار کند. طی ماه دوم به آنها نشان داده شد که چگونه مواد انفجاری را پشت سر هم کار‌گذاری کنند به طوری که کسانی که قصد کمک به زخمی‌شدگان انفجار اول را دارند خود طعمه‌ی انفجار بعدی شوند. سومین ماه صرف آموزش حمله به پایگاه‌ها و ایستگاه‌های بازرسی شد”.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.