Home

لاریجانی: اعدام سیاسی و نقض حقوق بشر در ایران دروغ بزرگ است

2 May 2013

Font Size + | - Reset

رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی با رد گزارش انتقادی وزارت خارجه آمریکا در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران، متهم شدن تهران به اعدام افراد به دلایل سیاسی و همچنین نقض حقوق بشر در زندان‌ها را «دروغ بزرگ» خواند.

به گزارش رادیو فردا، صادق آملی لاریجانی روز پنجشنبه، ۱۲ اردیبهشت‌ماه گفت: «اخیرا وزارت خارجه آمریکا گزارش حقوق بشری داده است و در آن گفته در ایران اعدام سیاسی وجود دارد. دروغ به این بزرگی مگر می‌شود؟ البته ما افرادی را که ضد امنیت ملی اقدام کنند و اسلحه به دست بگیرند مجازات سنگین می‌کنیم.»

وی که در جمع دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی سخن می‌گفت، افزود: «آن‌ها (آمریکایی‌ها) می‌گویند در زندان‌های ایران حقوق بشر نقض می‌شود که دروغ بزرگ است.»

وزارت امور خارجه آمریکا روز ۳۰ فروردین‌ ماه در گزارش سالانه‌ خود از وضعیت حقوق بشر در کشورهای جهان، وضعیت را در ایران «وخامت‌بار» دانست و از سرکوب، آزار اقلیت‌ها، دستگیری و زندانی کردن فعالان سیاسی و همچنین اعدام‌های «خارج از روند دادرسی»، «مخفیانه» و «دسته‌جمعی» انتقاد کرد.

صادق لاریجانی روز چهارم اردیبهشت‌ موارد مطرح شده در این گزارش را «کذب محض» خوانده بود.

آقای لاریجانی آن زمان گفته بود: «در ایران مطلقا اعدام سیاسی نداریم و اعدام‌ها مربوط به کسانی است که به صورت مسلحانه اقدام به مقابله با نظام کرده‌اند و این کار سیاسی نیست.»

پیش از این در ۲۱ اسفند سال گذشته، احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، با متهم کردن ایران به نقض گسترده حقوق بشر گفته بود که در سال ۲۰۱۲ موارد تعدی به آزادی بیان، اعمال شکنجه و اعدام‌های مخفیانه در ایران افزایش یافته است. ایران همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه همچنین از این‌که به گفته وی برخی می‌گویند با «کنار گذاشتن اسلام پیشرفت می‌کنیم»، انتقاد کرد.

وی گفت: «این ادعا صحیح نیست، زیرا ما اول مسلمان هستیم و بعد ایرانی و ایران با اسلامیت درخشان شده است.»

صادق آملی لاریجانی در ادامه توضیح داد: «ما بسیاری از مواد حقوق بشر را قبول داریم، ولی در چارچوب خودمان. مغرب زمین مجموعه‌ای از تصورات خود را به عنوان مبانی حقوق بشر دارد و آن را تلقین می‌کند. سوال اینجا است که چه کسی گفته است حقوق بشر غربی بر همه عالم حاکم باشد؟»

او همچنین خاطرنشان کرد که حقوق بشر باید در چارچوب اسلامی تعریف شود و بر تلاش برای ترویج تمدن اسلامی تاکید کرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.