Home

Titleبیشعوران ـ 4

پرسش بزرگ: آیا من هم بیشعورم؟

2 Mar 2013

■ محمود فرجامی
Font Size + | - Reset

farjamiمهمترین پرسشی که هر انسان ممکن است در طول زندگی خود با آن مواجه شود این است «آیا من هم بیشعورم؟». این پرسش بسیار مهمتر است از پرسش‌هایی نظیر «آیا خدایا وجود دارد؟»، «جهان چگونه به وجود آمده است؟»، «آیا فلانی واقعا برگزیده خداست؟»، «چرا اجسام به سمت پایین می‌افتند نه بالا؟»، «آیا قسط این ماهم را پرداخته‌ام؟» و حتی «چرا هیچوقت لنگه جورابم را پیدا نمی‌کنم؟».

این پرسش همراه با حالتی شبیه به کشف و شهود به سراغ انسان می‌آید، اما بر خلاف کشف و شهودهای دینی و عرفانی که معمولا یا نتیجه گرسنگی یا دوری زیاد از سکس یا دود و افیون هستند و غالبا به تولید پرت و پلا ختم می‌شوند، کشف و شهود بیشعوری لحظه‌ای بسیار سرنوشت ساز، واقع‌گرایانه و معمولا مفید فایده برای فرد است.

پرسش بزرگ، یک لحظه همچون جریان برقی از تمام وجود بیمار می‌گذرد و تمام موهای بدن او راست می‌کند. شدت این راست‌شدگی به حدی است که ممکن است هیچگاه موهای بیشعوری که دچار کشف و شهود شده به حالت عادی برنگردد و یا تا مدتها جرقه‌های ریزی از تماس او با هر چیز پشمی (اعم از روحانیون و غیر آنها) به اطراف بپرد. و همچون جریان شدید برق که ممکن است در کسری از ثانیه از بدن بگذرد اما اثر آن تا مدتها باقی بماند، «آیا من هم بیشعورم؟» هم وقتی به سراغ کسی آمد به آسانی او را رها نمی‌کند.

پاسخ به این پرسش با پاسخ‌ به پرسشهای به ظاهر مهم بشری فرق اساسی دارد. معمولا می‌توان به راحتی برای آن پرسش‌ها پاسخی یافت یا ساخت:

آیا خدا وجود دارد؟ بله. چرا؟ چون در کتاب تعلیمات دینی‌مان نوشته بودند که وجود دارد / خیر. چرا؟ چون در کتاب تعلیمات دینی‌مان نوشته بودند که وجود دارد.

جهان چگونه به وجود آمده است؟ خدا آن را آفریده است/ از بیگ بنگ/ به من چه.

آیا فلانی واقعا برگزیده خداست؟ بله، چون خودش می‌گوید/ خیر، چون عقلم می‌گوید.

چرا اجسام به سمت پایین می‌افتند نه بالا؟ چون دلشان می‌خواهد/ چون نیوتن اینطور گفته/ چون می‌خواهند ببینند فضولش کیه.

آیا قسط این ماهم را پرداخته‌ام؟ بله/ خیر/ به خودم مربوط است.

چرا هیچوقت لنگه جورابم را پیدا نمی‌کنم؟ چون من یک مرد هستم و این یک معضل برگشتی برای همه‌ی مردهاست/ چون جورابم کلا یک لنگه دارد.

اما به این پرسش که آیا من بیشعور هستم نمی‌توانم به این سادگی پاسخ داد یا در واقع از آن فرار کرد. گذشته از این، چه خدا وجود داشته باشد و چه نه، چه اجسام به پایین بیفتند و چه بالا زندگی ادامه دارد و می‌توان با رعایت یک سری اصول و مقررات بشری به زندگی ادامه داد، اما برای رعایت همان مقررات هم به شعور نیاز است!

قبلا چند ویژگی مشترک بیشعوران را برشمردم اما آنها مواردی کلی‌اند و انطباق آنها با زندگی معمولی چندان راحت نیست یا زود به نتیجه نمی‌رسد. از این رو من، پس از مطالعه بسیار بر روی بیشعوری و درگیری بسیار با بیشعوران، چند سوال کلیدی طرح کرده‌ام که در مواقع مواجهه با پرسش بزرگ، مثل جعبه‌ی کمک‌های اولیه عمل می‌کنند. یعنی اگرچه شناخت دقیق و درمان بیشعوری فرآیندی طولانی است اما به جای گیج شدن، بهت زده شدن، سر به کوه و بیابان گذاشتن یا کله را به دیوار کوبیدن (اعمال مرسوم در هنگام فکر کردن به پرسش بزرگ و خوددرگیری)، می‌توان با کمک فکر کردن به این سوال‌ها به سرعت و دقت خوبی به پاسخ رسید.

سوالات:

1- آیا من علاقه‌ی زیادی به امر و نهی دیگران دارم و با این کار احساس لذت و بزرگی می‌کنم؟

2- آیا حاضرم برای حفظ قدرت و سلطه‌ام بر دیگران هر کاری بکنم؟

3- آیا پذیرش اشتباه برایم بسیار مشکل و حتی غیر ممکن است و همیشه یک دشمن پیدا می‌کنم که تمام تقصیرها را گردن او بیندازم؟

4- آیا اخلاق و قانون را به شکل میدان می‌بینم و همیشه دوست دارم آنها را دور بزنم؟

5- آیا جزو طبقه سیاستمدارن، روحانیون، نظامیان، وکلا، و پزشکان هستم؟ (این سوال با سوال 1 مرتبط است. با سوال 2 نیز. با سوالات 3 و 4 هم بی ارتباط نیست)

6- آیا به وطن خودم آنقدر می‌بالم که مردم بعضی از کشورهای همسایه را پست و حقیر می‌بینم؟

7- آیا وقتی قرار است در سالن سینما یا تئاتر یا هواپیما موبایلم را خاموش کنم احساس می‌کنم چنان برایم سخت است که همین الان دارد جانم از ماتحتم خارج می‌شود؟

8- آیا در هنگام سکس برای شریک جنسی‌ام کلک سوار می‌کنم تا حالش را بگیرم و تسلط خودم را نشان بدهم؟ (سردرد خانم‌ها استثنا نیست!)

9- آیا برای رستگاری دیگران احساس رسالت می‌کنم و اگر لازم شود حاضرم با پس گردنی دیگران را به بهشت ببرم؟

هرچه تعداد پاسخ مثبت به این سوالات بیشتر باشد میزان بیشعوری شخص شدیدتر است و باید هرچه زودتر برای درمان خود کاری کند. البته گاهی هم میزان بیشعوری چنان بالاست که فرد عملا از هر کاری عاجز می‌شود و دیگران باید برای او کار کنند (همانند کسی که اعتیاد بسیار شدید به مواد مخدر دارد و تنها کاری که برای ترک اعتیاد از او برمی‌آید این است که از دیگران بخواهد او را به تخت ببندند). البته فرد بیشعور باید در این مرحله جوگیر نشود و مواظب باشد که از چه کسانی برای کمک درخواست می‌کند. در یک گزارش محرمانه (که اسنادش هم موجوده) یک فرمانده عالیرتبه‌ی نظامی که ناگهان به بیشعوری عمیق خود پی برده بود بدون هیچ محاسبه و فکری (مثل همه‌ی کارهایش که سابقا منجر به کشته و مجروح شدن هزاران نفر شده بود) به زیردستانش دستور داد برای رهایی او از بیشعوری فورا کاری کنند (دستور دادن و چیزی را فوری خواستن هم جزو عادات بیشعورانه‌اش بود). آن‌ها هم در را باز کردند و او را به بیرون هل دادند (سردار مورد بحث در یک هلیکوپتر نظامی مشغول پرواز بود).

مواظب باشید!

—————————

بخش پیشین:

بیشعوری، عادت یا اعتیاد؟

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب

 1. بهروز says:

  کاش می توانستم اینطوری بنویسم! دمت گرم خیلی باحال.

 2. […] پرسش بزرگ: آیا من هم بیشعورم؟ […]

What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.