Home

دانش من تقصیر شما بود

19 Feb 2013

■ علیرضا رضایی

alireza rezaeiمن در این مدت واقعاً با خودم فکر کردم و دیدم این حد از علمی که دارم تقصیر شما است و من هرگز دلم نمی‌خواست که تا این حد دانا باشم. البته شما از همان وقتی که من تصمیم گرفتم شب‌ها وقتم را به جای خلاف کردن یک‌جور دیگری هدر بدهم بیچاره شدید و این که اتفاقی است که به نفع‌تان تمام شد. اگر هم فکر می‌کنید که بیچاره شدن شما چطور ممکن است به نفع‌تان تمام بشود من مثل همیشه شما را به تاریخی ارجاع می‌دهم که در آن من به‌زحمت شما را متوجه کردم که هیچ‌کس در دنیا بیچاره نیست و به همین دلیل هم احتیاجی ندارد که کس دیگری نفع و ضررش را تشخیص بدهد.

این اصلاً تناقض نیست. چطور هم بیچاره شدن شما به نفع‌تان است و هم چطور بیچاره نیستید چون خودِ من بارها نفع شما را تشخیص دادم و شما از طریق همان منفعت فهمیدید که بر خلاف تصورتان آدم‌های بیچاره‌ای نیستید در صورتی ‌که اگر تصور شما درست نبود من هرگز نمی‌توانستم نفع شما را تشخیص بدهم. واقعاً کجای این حرف عجیب است؟ در این مدت من تمام تلاشم را کردم که شما متوجه تصورات اشتباه‌تان بشوید و کاملاً موفق شدم تا از طریق ایجاد تصور اشتباه در مورد خودم شما را از تصورات اشتباه در مورد خودتان نجات بدهم.

تا جائی که من خبر دارم ما دانشمندها همه‌مان از اول آدم‌های خلاف‌کاری بودیم که بعد تصمیم گرفتیم دیگر خلاف نکنیم و برای همین جور دیگری متفاوت با قبل‌مان رفتار کردیم و شما خیال کردید که ما دانشمندیم و خودتان را بیچاره کردید. ما از هیچکدام از اشتباهات شما سوء استفاده نکردیم ولی در عوض زمینه‌ی سوء استفاده‌ی شما از خودمان را هر روز بیشتر فراهم کردیم و به همین دلیل هم شما خیال کردید که علم ‌ما هر روز بیشتر می‌شود در حالی ‌که شما درست خیال کرده‌اید. ما دانشمندها اگر علم‌مان بیشتر از شما نبود هیچ‌وقت اجازه نمی‌دادیم کسی ازمان سوء استفاده بکند و خیال بکند که ما دانشمندیم. در واقع ما از این‌جور سوء استفاده خیلی خوشمان می‌آید.

ما هیچ‌وقت به شما مردم عادی حسودی نکرده‌ایم که می‌توانید جلوی سوء استفاده‌ی دیگران را بگیرید چون حتی قدرت حسودی کردن را هم نداشتیم و قدرت نداشتن یکی دیگر از دلایل بیشتر بودن علم ما از شما است. من مطمئنم که حتی چرخ هم توسط یکی از همکاران دانشمندم همینطوری اختراع شد، یعنی او اول به قدرت حرکت دادن اجسام توسط اجداد شما حسودی کرد و چون آدم ضعیفی بود شما از او سوء استفاده کردید و چون او نمی‌توانست جلوی سوء استفاده‌ی شما را بگیرد از نظر اجداد شما هر روز علمش بیشتر شد تا اینکه چرخ به‌وجود آمد.

حالا شما با تصورات اشتباه‌تان در مورد من، قدرتی به ‌من داده‌اید که دیگر نیازی به بیشتر شدن علمم حس نمی‌کنم و به همین دلیل دیگر اجازه‌ی سوء استفاده‌ی بیشتر را به شما نمی‌دهم و نه دیگر اشتباهات تاریخی شما را تذکر می‌دهم، نه فلسفه‌ی جهان و خدا و فرستادگانش را شرح می‌دهم و نه هیچ چیز دیگری را. من حتی برای اینکه شما ‌من ‌را به این درجه از علم رسانده‌اید از شما تشکر هم نمی‌کنم چون در ازای این حد از دانشی که حالا دارم، در تمام این مدت شما از من سوء استفاده کرده‌اید و هر چند که فقط وقت‌تان تلف شده ولی در عوض لذت هم برده‌اید.

متأسفانه بشر در تمام طول تاریخ مشغول تلف کردن وقتش برای لذت بردن از اشتباهاتش بوده و من امروز از این موضوع خیلی خوشحالم. در واقع من از لذت بردن شما خیلی بیشتر از خود شما لذت می‌برم!

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.