Home

عکس‌های برگزیده ورلد پرس در سال 2013

17 Feb 2013

■ ورلد پرس

پنجاه و ششمین مسابقه بین‌المللی عکاسی ورلد پرس خاتمه یافته و برگزیدگان نه رشته معرفی شدند. این مسابقه عکاسی در رشته‌هایی مانند معاصر، پرتره، ورزش، اخبار، طبیعت و اخبار محلی برگزار شد. عکس‌های برگزیده این مسابقه در دو موضوع “عکس داستانی” و “تک عکس” در این مجموعه گردآوری شده است.

معاصر

جایزه نخست عکس داستانی: مایکا الان

هانوی ـ ویتنام

1

تران ون چاک و نگوین ون داگ، بیشتر از یک سال با یکدیگر بودند. ویتنام به لحاظ تاریخی روی خوشی به همجنسگرایی نشان نمی داد اما دولت کمونیستی آن، با وجود مسائل مربوط به حقوق بشر در گذشته و آنچه به عنوان ننگ شناخته می‌شد با به رسمیت شناختن ازدواج همجنسگرایان حرکتی انجام داد تا این کشور را به عنوان اولین کشور آسیایی پیشرو در این امر معرفی کند. در ماه اوت سال 2012 برای اولین بار در ویتنام رژه “غرور” همجنسگراها در شهر هانوی برگزار شد.

جایزه نخست تک عکس: میکا آلبرت

نایروبی ـ کنیا

2

توقف زیر باران. زنی که به عنوان زباله جمع کن در زباله دانی 30 هکتاری کار می کرد، جایی که به معنای واقعی در نزدیکی منطقه فقیرنشین با یک میلیون ساکن گسترده شده است. او آرزو داشت که زمان بیشتری برای نگاه کردن به کتاب مورد توجه اش در اختیار داشت. او که به کاتالوگ های صنعتی علاقه مند بود، گفت: “نگاه کردن به کاتالوگ ها و کتاب ها به من این امکان رو میده تا به جز جمع آوری زباله ها، کار دیگری هم انجام دهم”.

عکاسی چهره

جایزه نخست عکس داستانی: ابراهیم نوروزی

بم ـ ایران

3

سمیه مهری، 29 ساله به همراه دختر 3 ساله اش در شهر کوچکی در فقیرترین مناطق ایران زندگی می کرد. امیر افغانی پور، همسر سمیه که هم دزد و هم معتاد به مخدر بود چندین بار او را مورد ضرب و شتم قرار داده و در منزل زندانی کرده بود. بارها او را تهدید کرده بود که اگر به دنبال طلاق باشد اجازه نخواهد داد سمیه با چنین صورتی به زندگی ادامه دهد. امیر در یکی از شب های ماه ژوئن سال 2011، زمانیکه سمیه و فرزندش در خواب بودند سطلی از اسید بر آنها پاشید. صورت، دست و بدن آنها به شدت سوخت. سمیه بینایی اش و دخترش رعنا یکی از چشم هایش را از دست دادند. سمیه هنوز صدها و رعنا بیش از 70 عمل جراحی نیاز دارند و دولت و روستائیان هزینه بعضی از جراحی آنان پرداخت کرده و در بعضی موارد زمین های خود را برای پرداخت هزینه جراحی های دیگر او می فروشند.

جایزه نخست تک‌عکس:‌ نمانیا پانچیچ

بلگراد ـ صربستان

4

میلان پنجیگر از طبقه ششم سقوط کرد و نجات یافت ولی پدر و مادرش نه. میلان در توضیح این سقوط گفت: “ما به علت مشکلات مالی فراوان از بالکن خانه مان پریدیم”. بحران اقتصادی از اویال دهه ۱۹۹۰ آغاز شد. بحرانی که نتیجه جنگ در یوگسلاوی سابق بود.

صحنه پرتره‌ها

جایزه نخست عکس داستانی: استفان وانفلترن

کوناکری ـ گینه

5

بوباکور دیالو 18 ساله که تومور مغزی دارد می گوید: “من اینگونه متولد شدم. این برآمدگی همیشه همین جا بود. این تقدیر خداست. بعضی وقت ها مردم به من می خندند ولی این مساله مرا آزار نمی دهد. من یک مسلمان صادق هستم که از مرگ نمی ترسم”. گینه یکی از توسعه نیافته ترین کشورهای دنیاست. بیشتر از 60 درصد جمعیت آن با درآمد روزانه زیر یک دلار زندگی می کنند و سه چهارم جمعیت آن بی سوادند. برای بیشتر مردم مراقبت های بهداشتی غیر استاندارد و غیر قابل تحمل است. برخی برای مشکلات سلامتی که با آن مواجه هستند از خدمات سازمان‌های غیر دولتی بهره می برند. آنها توسط جراحان، پزشکان و پرستارهای داوطلب تحت درمان قرار می گیرند.

جایزه نخست تک‌عکس: ناداف کاندر

لندن ـ انگلستان

6

زندگی روزمره

جایزه نخست عکس داستانی: فاستو پوداوینی

رم ـ ایتالیا

7

میرلا 71 ساله، 43 سال از زندگی خود را با تنها کسی که عاشقش بود گذراند. با همه سختی ها، خنده ها و لحظه های زیبای زندگی. اما چیزهایی در 6 سال آخر تغییر کرد. مریلا با بیماری آلزایمر همسرش لوئیجی زندگی کرده و زندگی خود را وقف پرستاری از او کرد.

جایزه نخست تک‌عکس:‌ دانیل رودریگز

دلامبی ـ گینه بیسائو

8

بسیاری از فوتبالیست های جهان اولین توپ فوتبال را در زمین های خاکی لمس کردند. اینجا گروهی از جوانان در “زمین فوتبالی” که کنار پادگان نظامی و زمین های مستعمرات سابق پرتغال در کشور است مشغول بازی هستند.

فعالیت‌های ورزشی

جایزه نخست عکس داستانی: رومن وندروس

کولسا ـ جمهوری چک

9

ولکای پاردوبیکا یکی از قدیمی ترین و چالش برانگیزترین مسابقات پرش از مانع با اسب در سراسر اروپاست. این مسابقات از سال 1874 در صد کیلومتری شرق پراگ در جمهوری چک برگزار می شود. سختی رقابت های 6900 متری، که در اکتبر برگزار شد، منحصر به فرد است و به سوارکاری نیاز دارد که مهارت عبور از مسیرهای پر پیچ و خم، چاله های عمیق و شخم خورده و موانع به همان اندازه دشوار را داشته باشد. این نکته برجسته برای سوارکاران چک است؛ کسانی که آرزوی انها برنده شدن نیست، بلکه سوارکاری در درجه اول قرار دارد.

جایزه نخست تک‌عکس: وی سنگ شن

سوماترا ـ اندونزی

10

‫سوارکار در حالیکه پای خود را به مهار گاوها تکیه داده و دم آنها را در چنگ خود گرفته است، در انتهای مسیر گاو رانی خطرناکش در سراسر برنجزار، از خود احساس لذت و راحتی نشان می دهد. پاکو جاوی (مسابقات گاو رانی) یکی از مسابقات محبوب است که در پایان فصل برداشت بین روستائیان برگزار می شود.‬

اخبار عمومی

جایزه نخست عکس داستانی:‌ الیسیو رومنزی

زبدانی ـ سوریه

11

شراره ها مواضع ارتش آزاد سوریه را در حالی روشن می کنند که نیروهای دولتی محافظ روستا هستند. ناآرامی ها در سوریه از مارس 2011 شروع شد و ادامه پیدا کرد. از زمان آغاز قیام مردم، دست کم 60.000 نفر کشته شدند، تعداد شهروندان سوری که به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا پناهنده شده و در سازمان ملل ثبت شده اند از نیم میلیون پیشی گرفته است. وضعیت در روستاها و شهرهای کشور رو به وخامت گذاشته و هر روز مردم بسیاری بدون محافظت، سرپناه، غذا و آب و در مواجهه با ترس؛ محل سکونت خود را ترک می کنند.

جایزه نخست تک‌عکس: رودریگو عبد

ادلب ـ سوریه

12

عایده در مراحل بهبودی از آسیب های شدیدی که در اثر به توپ بسته شدن منزلش به او وارد شده بود می گرید. همسر و دو فرزند او در هنگام بمباران به شدت زخمی شده بودند.

جلوه‌های ورزشی

جایزه نخست عکس داستانی: یان گراپ

موگادیشو ـ سومالی

13

سووی در خانه مادری اش، چهار کیلومتر دورتر از مرکز موگادیشو. در موگادیشو، پایتخت جنگ زده سومالی، زنان جوان زندگی خود را به خطر می اندازند تا بسکتبال بازی کنند. سووی، کاپیتان 19 ساله تیم بسکتبال زنان و دوستش از دیدگاه های افراطی اسلام گراها در مورد حقوق زنان سرپیچی می کنند. آنها بارها به مرگ تهدید شدند، تهدیداتی نه فقط از سوی ارتش الشباب و اسلام گراهای افراطی بلکه از سوی مردهای خانواده شان. سووی می گوید: “من فقط می خواهم غوطه بخورم”. در زمین بسکتبال است که او احساس شادی می کند: “بسکتبال باعث می شود من تمام مشکلاتم را فراموش کنم”.

طبیعت

جایزه نخست عکس داستانی: پل نیکلن

دریای راس ـ قطب جنوب

14

علم جدید ثابت کرده است که پنگوئن های امپراطور می توانند با انتشار میلیون ها حباب از پرهای خود با سه برابر سرعت شنا کنند. این حباب ها با کاهش اصطکاک بین پرهایشان و آب یخ زده به آنها اجازه می دهند سرعتشان را زیاد کنند. آنها با سرعت بالای 30 کیلومتر در ساعت از قفل شدن جلوگیری کرده و خود را بر یخ ها روان میسازند.

جایزه نخست تک‌عکس: کریستین زیگلر

جاده کوه سیاه ـ استرالیا

15

این گونه از پرندگان باعث به خطر افتادن میوه های آبی درخت کاندانگ شده اند. این پرنده از گونه های گامی مهم در منطقه جنگل های بارانی شمال استرالیا هستند زیرا توانایی حمل سنگ ریزه را برای مسافت های طولانی دارند.

اخبار محلی

جایزه نخست عکس داستانی: برنات آرمانگ

غزه ـ فلسطین

16

دودی که بعد از حمله اسرائیل بالا رفته است. آخرین رویارویی فلسطین و اسرائیل در نوامبر 2012

جایزه نخست تک‌عکس: پل هانسن

غزه ـ فلسطین

17

سهیب حجازی دو ساله و محمد برادر بزرگ‌ترش در حمله موشکی اسراییل به خانه‌شان جان باختند. فواد پدر آنها نیز کشته شده و مادرشان در بخش مراقبت‌های ویژه بسر می‌برد. برادر فواد اجساد این دو کودک را برای مراسم کفن و دفن به مسجد می‌برد.

منبع: ورلد پرس

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟