Home

اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

13 Feb 2013

Font Size + | - Reset

باراک اوباما ضمن تآکید بر بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی، از جمهوری اسلامی خواست که به خواست جامعه جهانی پاسخ دهد و وارد حل دیپلماتیک مناقشه اتمی خود شود. او از روند دمکراتیزه‌ شدن خاورمیانه نیز حمایت کرد.

به گزارش دویچه‌وله، پیش‌بینی‌ها این بود که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه خود در برابر کنگره بیشتر به مسائل داخلی بپردازد و سیاست خارجی را چنان عمده نکند. اما آزمایش هسته‌ای کره شمالی یک روز پیش از این سخنرانی عملا سیاست خارجی را به محور سخنرانی یادشده بدل کرد.

اوباما در سخنرانی خود که روز سه‌شنبه (۱۲ فوریه/ ۲۴ بهمن) ایراد کرد، با محکوم‌ساختن آزمایش اتمی کره شمالی تاکید کرد که این کشور بیش از پیش در جامعه جهانی منزوی خواهد شد. او گفت: «آمریکا همچنان به تلاش‌های خود برای پیشگیری از گسترش سلاح‌های خطرناک در جهان ادامه خواهد داد. رژیم کره شمالی باید بداند که تنها زمانی به امنیت و سعادت می‌رسد که مقررات بین‌المللی را رعایت کند. تهدیدی که کره شمالی با انجام سومین آزمایش هسته‌ای خود انجام داد تنها این کشور را منزوی‌تر می‌کند. ما در کنار متحدان خود دفاع موشکی خود را مستحکم‌تر می‌کنیم. کره شمالی باید بداند که در مقابل این تهدیدها با واکنش شدیدی رو به رو خواهد شد.»

وی سپس به مسئله ایران پرداخت و با تاکید بر تعهد آمریکا در ممانعت از دستیابی این کشور به بمب اتمی از تلاش برای یافتن موضعی هماهنگ با اسرائیل در قبال مناقشه اتمی جمهوری اسلامی سخن گفت. اوباما گفت: «رهبری ایران باید درک کند که اکنون زمان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی این کشور است، زیرا جامعه جهانی یک صدا از این کشور می‌‌خواهد که به تعهداتش عمل کند.»

اوباما با بیان این که کشورش تلاش برای خلع سلاح هسته‌ای در عرصه بین‌المللی را ادامه خواهد داد، بر لزوم همکاری بیشتر در این زمینه با روسیه تأکید کرد: «ما همکاری‌های خود را با روسیه ادامه خواهیم داد تا زرادخانه‌های هسته‌ای خودمان را هر چه بیشتر کاهش دهیم و به رهبری تلاش‌های جهانی برای تامین امنیت موادهای هسته‌ای که می‌تواند در دست افراد بی‌صلاحیت قرار گیرد، ادامه می‌دهیم.»

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر بر تعهد کشورش به حمایت از روند دمکراتیزه‌شدن خاورمیانه اشاره کرد و گفت که این سیاست را همچنان ادامه خواهد داد. او در همین رابطه افزود: «ما باید در زمینه دفاع از آزادی از آمریکا تا آفریقا و از اروپا تا آسیا پایدار و استوار بمانیم. ما همچنین در کنار مردم خاورمیانه که خواستار حقوق جهانی خود هستند، ایستاده‌ایم و از روند انتقال مسالمت آمیز قدرت به سوی دموکراسی حمایت می‌کنیم. این روند پیچیده خواهد بود و ما نمی‌توانیم روند تغییرات را در کشوری همانند مصر دیکته کنیم. اما می‌توانیم و باید به حقوق اساسی مردم مصر احترام گذاشته و بر آن تاکید کنیم. ما همچنین فشار خود را بر رژیم سوریه ادامه خواهیم داد چرا که آنها مردم خود را قتل عام می‌کنند. در همین حال از رهبران اپوزیسیون سوریه که به حق هر شهروند سوری احترام می‌گذارند، حمایت می‌کنیم.».

اوباما ضمن یادآوری تعهد آمریکا نسبت به حفظ امنیت اسرائیل، خواهان برقراری صلحی پایدار در خاورمیانه شد و گفت که با این پیام ماه آینده به خاورمیانه می‌رود.

همزمان با سخنرانی اوباما آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه سابق اسرائیل دیپلماسی و تحریم را در حل مناقشه اتمی ایران ناتوان توصیف کرد. لیبرمن که حزب وی (اسرائیل خانه ما) متحد حزب لیکود در دولت است، آزمایش اتمی تازه کره شمالی را دلیلی بر ادعای خود دانست. او گفت که کسی که فکر می‌کند ایران را می‌توان با دیپلماسی و تحریم از ادامه برنامه اتمی‌اش باز داشت در اشتباه است.

همزمان خبر می‌رسد که هفتمین دور مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه (۲۵ بهمن/ ۱۳ فوریه) آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، هرمان‏ ‏ناکار‏تس، معاون‏ ‏یوکیا‏ ‏آمانو‏ در راس هیات‏ ‏فنی‏ ‏و‏ ‏کارشناسی‏ ‏آژانس‏ ‏بین‏‌المللی‏ ‏انرژی‏ ‏اتمی‏ ‏بامداد امروز (چهارشنبه) برای انجام هشتمین دور مذاکره با ایران وارد‏ ‏تهران‏ ‏شد.

به رغم اظهارات رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در روز سه‌شنبه، هنوز هم اجرایی‌شدن یکی از خواست‌های اصلی آژانس، یعنی بازدید از سایت نظامی پارچین با ابهام روبرو است. این سوءظن وجود دارد که ایران در این پایگاه آزمایش‌های انفجاری مرتبط با برنامه هسته‌ای انجام داده باشد. مهمانپرست در کنفرانس مطبوعاتی روز سه‌شنبه گفت که مذاکره درباره بازدید از پارچین می تواند بخشی از توافقات با آژانس باشد.

ناکارتس روز سه‌شنبه پیش از ترک وین به مقصد تهران گفت که هدف آژانس “نهایی کردن سند رویکرد ساختاری” برای حل “موضوعات برجسته” در زمینه فعالیت‌های انرژی هسته‌یی ایران است.

ایران و آژانس روز ۲۹ دی ۱۳۹۱ در تهران توافق کردند که یک دور دیگر درباره دست‌یابی به یک مدالیته که هدف آن حل و فصل موضوع ابعاد احتمالی نظامی آژانس در برنامه هسته ای ایران است، مذاکره کنند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Prison Conditions Eased for Ex-Marine Held in Iran - New York Times
  • A Journey to Iran, by Way of the Kitchen - Wall Street Journal
  • Iran Has Drug Policy Praised by UNODC and a High Rate of Opium Addiction - Reason
  • Obama urges diplomatic resolution with Iran - NBCNews.com
  • Bunker-busting behemoth: Pentagon upgrades bomb with Iranian nukes in mind - Fox News