Home

رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

13 Jan 2013

Font Size + | - Reset

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که راه حل مسائل اقتصادی داخلی، حل مشکلات بین المللی ایران نیست بلکه بر عکس برای حل مشکلات بین المللی باید مشکلات اقتصادی داخلی را حل کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، لاریجانی در جمع نخبگان و معتمدان آران و بیدگل در عین حال تاکید کرده که “در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم، نمی گویم جنگ اما مصاف سخت همیشه از جنس جنگ نیست بلکه از طرق دیگر نیز ممکن است.”

از اواخر سال گذشته بعد از بی نتیجه ماندن مذاکرات چندین ساله ایران و غرب بر سر پرونده هسته ای، ایران با تحریم های بین المللی شدیدتری مواجه شده است. این تحریم ها با محدود کردن صادرات نفت و ایجاد موانعی در مبادلات بانکی به خصوص در زمینه دریافت درآمدهای ارزی، امکان ادامه واردات کالا ولو به بهای گزاف را کاهش داده و کمبودهایی جدی ایجاد کرده است.

این کمبودها نه فقط عرضه کالاهای مصرفی وارداتی را کاهش داده است، بلکه به دلیل وابستگی عمیق بخش تولید داخلی به مواد و تجهیزات وارداتی، این بخش را نیز گرفتار رکود کرده و امکان جانشین کردن محصولات داخلی به جای اقلام وارداتی را نیز تا حدود زیادی منتفی ساخته است.

رئیس مجلس با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر حل مسائل اقتصاد داخلی از طریق حل مشکلات بین المللی، می گوید که “عده ای می گویند باید ابتدا شرایط بین المللی را حل کنیم بعد سراغ مسائل اقتصادی بیاییم. با تجربه ای که دارم می گویم چنین نیست و مسائل داخلی به این طریق قابل حل نیست.”

به گفته لاریجانی”راه حل مشکلات بین المللی به حل مشکلات اقتصادی درونی بر می گردد. اگر این درست شود هم مشکلات صحنه داخلی درست می‌شود و هم صحنه بین الملل را تحت تاثیر قرار می دهد.”

در ماه‌های اخیر کمبودهایی در زمینه برخی کالاهای مصرفی نظیر مرغ پیش آمده که به گفته آقای لاریجانی، این ربطی به تحریم ندارد: “چطور هم اکنون این مسئله حل شده؟ از آن زمان تا امروز تحریم ها کمتر نشده که بیشتر هم شده است، پس تدبیری شد که این مشکل حل شد.”

با این مثال رئیس مجلس می گوید که ربط دادن همه مشکلات به تحریم ها “واقعیت را ندیدن است. اگر کسی مرض خود را خوب نفهمد نمی تواند آن را درمان کند.”

رئیس مجلس ایران تورم، افزایش نقدینگی، رکود و بی ثباتی را از مشکلات اقتصادی داخلی می داند و می گوید که شاید برای حل این مشکلات “نیازمند اصلاحات در اقتصاد باشیم اما در شرایط تورم و رکود نمی شود جراحی کرد مثل این است که فردی مشکلی تنفسی و مغزی دارد و در کنار آن مشکل آپاندیس هم دارد و نمی توان آپاندیس را عمل کرد. اصلاحات هم وقتی صورت می گیرد که شرایط تا حد نسبی ثابت باشد.”

لاریجانی می گوید که برای همین هم “در تلاطم اقتصادی، مجلس مصوبه ای را گذراند که بر اساس آن مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها امسال اجرا نشود و مردم خیالشان راحت باشد که تغییراتی رخ نمی دهد. به دنبال آن هم ثبات بوجود آمد.”

دو سال پیش برنامه حذف یارانه ها شروع شد و دولت محمود احمدی نژاد در ماه‌های اول امسال معتقد بود که شرایط برای شروع مرحله دوم حذف یارانه ها مناسب نیست ولی در مرحله ای تصمیم به اجرای این طرح گرفت که مجلس مانع از اجرای این تصمیم شد.

نمایندگان مجلس معتقد بودند که به دلیل شرایط سخت داخلی به خصوص روند فزاینده تورم و رکود داخلی و وضعیت دشوار تحریم، اجرای مرحله دوم این طرح به صلاح نیست و می تواند مشکلات بزرگتری را بوجود بیاورد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.