Home

ایران، در رده بدترین کشورها از لحاظ آزادی اقتصادی

13 Jan 2013

در رده‌بندی سال ۲۰۱۳ کشورها از نظر «آزادی اقتصادی» که به تازگی در آمریکا منتشر شده است، ایران در میان ۱۷۷ کشور، در جایگاه ۱۶۸ و در میان کشورهای «بسته» قرار گرفته است. سال ۲۰۱۲، ایران در میان ۱۷۹ کشور، رتبه ۱۷۱ را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش رادیو فردا، در این فهرست که هر ساله از سوی روزنامه وال‌استریت جورنال و مؤسسه غیر دولتی «هِریتج» تهیه می‌شود، ۱۰ کشور از لحاظ اقتصادی به عنوان کشورهای «بسته» و دارای کمترین آزادی مشخص شده‌اند که در رأس آن، ایران با رتبه ۱۶۸ و در انتهای این جدول، کره شمالی با رتبه ۱۷۷، به عنوان بسته‌ترین کشور از لحاظ آزادی اقتصادی قرار دارد.

اگرچه در فهرست جدید، ایران همچنان در میان کشورهای «بسته» قرار دارد، وضعیتش از لحاظ «آزادی اقتصادی» نسبت به سال پیش از آن «۰.۹ درصد» بهتر شده است.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر از سوی کشورهای غربی که به برنامه هسته‌ای ایران مظنون هستند، هدف تحریم‌های شدید اقتصادی قرار گرفته است.

در فهرست سال ۲۰۱۳ همچنین به ترتیب کشورهای هنگ‌کنگ، سنگاپور و استرالیا به عنوان آزادترین کشورها از لحاظ اقتصادی، صدرنشین هستند.

طبق فهرست سال ۲۰۱۳، اگرچه در مجموع آزادی اقتصادی نسبت به سال ۲۰۱۲ پیشرفت داشته، این جهش بسیار مختصر بوده است. مقایسه فهرست سال ۲۰۱۳ با سال پیش از آن حکایت از آن دارد که شرایط آزادی اقتصادی در ۹۱ کشور بهبود داشته و در ۷۸ کشور دیگر بدتر شده است.

گرجستان با رتبه ۲۱ در فهرست سال ۲۰۱۳ بیشترین پیشرفت را نسبت به سال گذشته داشته است. سال ۲۰۱۲، این کشور در میان ۱۷۹ کشور در رتبه ۳۴ قرار داشت.

کشور بلیز نیز در فهرست جدید با قرار گرفتن در رتبه ۱۰۲، بیشترین سقوط را نشان می‌دهد. سال ۲۰۱۲، بلیز در میان ۱۷۹ کشور، مقام ۷۷ را داشت.

فهرست «آزادی اقتصادی» علاوه بر مطالعه موردی کشورها، به مطالعه منطقه‌ای نیز می‌پردازد. طبق این مطالعات، در سال ۲۰۱۳، تنها وضعیت دو منطقه اروپا و آمریکای شمالی نسبت به سال پیش از آن پیشرفت کرده است. در سایر مناطق، شرایط یا بدون تغییر بوده یا بدتر شده است.

در خاورمیانه شرایط از لحاظ آزادی اقتصادی نسبت به سال گذشته بدتر شده است. در میان کشورهای خاورمیانه، بحرین با رتبه ۱۲، بهترین کشور خاورمیانه از لحاظ آزادی اقتصادی و ترکمنستان با رتبه ۱۶۹، بدترین کشور این منطقه است.

مؤسسه «هریتج» و روزنامه وال استریت جورنال از سال ۱۹۹۵، بر اساس شاخص‌هایی چون فساد اقتصادی، مخارج دولتی، میزان آزادی تجارت و آزادی سرمایه‌گذاری کشورها را رده‌بندی می‌کند. این مؤسسه تاکنون ۱۹ فهرست منتشر کرده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.