Home

احمدی‌نژاد: قانون هدفمندی یارانه‌ها قابل اجرا نیست

20 Dec 2012

Font Size + | - Reset
محمود احمدی‌نژاد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را “تنها راه دور زدن فشار دشمن” خواند. او در عین حال با کنایه به مجلس می‌گوید: «زمانی که یک قانون در طول سال ۱۱ بار عوض می‌شود، نمی‌توان آن را اجرا کرد.»

به گزارش دویچه‌وله، محمود احمدی‌نژاد، ۲۹ آذر ماه در دومین سالروز آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها شرط موفقیت این برنامه را وجود یک “فرماندهی واحد اقتصادی” عنوان کرد.

رئیس دولت دهم می‌گوید که تنها راه “عبور از تحریم‌ها و دور زدن فشارهای دشمن” اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه‌هاست. او در بخش دیگری از اظهاراتش نهادهای مختلف، به ویژه مجلس را متهم می‌کند که با دخالت در کار دولت مانع این کار شده‌اند.

بخشی از سخنان احمدی‌نژاد که اشاره‌های آشکاری به موانع ایجاد شده بر سر راه اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه‌ها دارد، در روایت رسمی پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری از سخنان او حذف یا تعدیل شده است. این بخش‌ها در گزارش منابع دیگر خبری از جمله خبرگزاری‌های ایسنا، فارس و مهر آمده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از هیات رئیسه خواست با تذکر شدید به دولت از انجام کارهای غیرقانونی جلوگیری کند.” افزایش احتمالی یارانه‌های نقدی، برخلاف مصوبات مجلس، یکی از کارها غیرقانونی دولت به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، احمدی‌نژاد می‌گوید که هدفمندی یارانه‌ها به شرطی موفق خواهد بود که «این قطار یک راننده داشته باشد؛ چراکه اقتصاد را از دوجا نمی‌توان هدایت کرد.»

خبرگزاری فارس نیز از قول احمدی‌نژاد شرط اجرای موفقیت‌آمیز این قانون را تمرکز تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در دست دولت عنوان کرد و نوشت: «البته ریل‌گذاری برای آن مشکلی ندارد اما اقتصاد را باید از یک جا فرماندهی کرد.» او بدون اشاره مستقیم به مصوبات مجلس در مورد قانون هدفمندی می‌افزاید: «زمانی که یک قانون در طول سال ۱۱ بار عوض می‌شود، نمی‌توان آن قانون را اجرا کرد.»

مجلس به دلیل آنچه پیامدهای مخرب اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها عنوان شده، جلوی آغاز مرحله دوم این طرح را تا سال ۹۲ گرفته است. به گزارش فارس احمدی‌نژاد در واکنش به این تصمیم مجلس می‌گوید: «ما سال پیش نتوانستیم مرحله دوم هدفمندی را اجرا کنیم، امسال نیز نتوانستیم. اجرای طرح کامل هدفمندی یک ضرورت است و دوای درد امروز ما هدفمندی است.»

رئیس دولت دهم در بخش دیگری از سخنانش که مانند عبارت‌های قبلی در گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری نقل نشده، می‌گوید: «سال پیش در یک تخلف اقتصادی به خاطر یک گروه، تمام مسائل را به همه تعمیم دادند. ما ۴ وارد کننده بزرگ علوفه داشتیم که هر ۴ تا را فراری دادند.»

به گزارش فارس احمدی‌نژاد پس از این اشاره که ظاهرا مخاطبش قوه قضاییه است می‌افزاید: «ما به آنها گفتیم که اگر قصد تخریب دولت را دارید، چرا اصل اقتصاد را می‌زنید.» بنابر این گزارش او بار دیگر تاکید می‌کند که «نمی‌شود اقتصاد را از دو جا مدیریت کرد.»

یکی از انتقادهایی که به نحوه‌ی اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها می‌شود، عدم اجرای دقیق این قانون و نپرداختن سهم تولید از درآمدهای حاصل از افزایش بهای حامل‌های انرژی است. مطابق گزارش‌ها این درآمدها کمتر از برآوردهای اولیه بوده و دولت نه تنها سهم تولید را اختصاص نداده که مجبور به فروش ارز در بازار آزاد برای تامین کسری بودجه شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) احمدی‌نژاد این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید که «اتفاقاً طبق آمار رسمی در این میان رشد بخش تولید بیشتر از بخش‌های خدمات و بازرگانی بوده است.»

محمود احمدی‌نژاد در مورد نوسان‌های شدید بازار ارز که به سیاست‌های دولت نسبت داد می‌شود، اظهار می‌دارد: «تخریب‌هایی در خصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها انجام دادند، بالاخره دشمن توطئه کرده و در داخل نیز عده‌ای دست به دست هم دادند و بازار ارز را به هم ریختند و این آشفتگی را به اجرای هدفمندی چسباندند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، احمد توکلی، رئیس عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پنج‌شنبه (۳۰ آذر) در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در تشریح نوسان‌های بازار ارز نقش دلالان را در این بازار ناچیز خواند و گفت: «حدود ۸۰ درصد درآمد ارزی کشور که حاصل نفت و مشتقات نفتی است در اختیار دولت است و دولت می‌تواند با این ارز بازار را کنترل کند. این‌که ۸۰ درصد درآمد در اختیار دولت است، یعنی بازار رقابتی نیست و دولت تعیین کننده است.»

محمود احمدی‌نژاد اعتراف می‌کند که دولت سال گذشته ۱۱ درصد از موجودی ارزی صندوق توسعه ملی را “در بازار آزاد فروخته و ریال آن را برای توسعه کشاورزی صرف” کرده است. او می‌گوید اکنون نیز باید بخشی از موجودی این صندوق در بازار آزاد و مرکز مبادلات به فروش برسد و صرف رونق تولید بشود.

مهرماه سال جاری بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس با امضای طرحی خواستار احضار احمدی‌نژاد به مجلس و طرح پرسش از او شدند. محور اصلی سوال از احمدی‌نژاد که با حکم رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای متوقف شد، وضعیت بحرانی اقتصاد کشور و تعلل دولت در تنظیم بازار ارز بود.

به اعتقاد امضا‌کنندگان طرح سیاست‌های ارزی دولت “باعث افزایش شاخص تورم توام با رکود اقتصادی شده و فعالان اقتصادی را از برنامه‌ریزی برای کار خود بازداشته است.”

سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در دومین سالروز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حالی ایراد شد که شماری از اعضای دولت، از جمله محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور به دست داشتن در چند پرونده بزرگ فساد مالی و اختلاس متهم می‌شوند. به رغم این، احمدی‌نژاد ادعا می‌کند: «این دولت‌پاک‌ترین دولت در تاریخ اخیر کشور است و من این را ثابت می‌کنم.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Julie Bishop: Iran to share secret intelligence with Australia in fight ... - Sydney Morning Herald
  • Israeli media magnate Saban hints Clinton opposes Iran nuclear deal - Jerusalem Post Israel News
  • John Bolton: Obama's Iran deal greatest 'appeasement' in history - The Hill
  • Khamenei says Iran nuclear weapons are US 'myth' - Reuters
  • Bob Corker: Nuke deal gives Iran too much - CNN
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.