Home

ایران پشتیبانی مالی و نظامی از حماس را تایید کرد

21 Nov 2012

Font Size + | - Reset

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران تایید کرد که جمهوری اسلامی به لحاظ مادی و نظامی از حماس پشتیبانی می‌کند. هم‌زمان وزیر خارجه فرانسه گفت ایران در درگیری‌های روزهای اخیر مسئولیت سنگینی بر عهده داشته است.

به گزارش دویچه‌وله،‌ گروهی از نمایندگان مجلس ایران امروز (چهارشنبه ۲۱ نوامبر/ ۱ آذر) در اعتراض به حملات اسرائیل به نواز غزه، در محوطه مجلس راهپیمایی کردند. علی لاریجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی در جمع نمایندگان این موضوع را تایید کرد که کمک‌های جمهوری اسلامی به حماس هم جنبه مادی دارد و هم جنبه نظامی.

او از کشورهای عربی خواست به جای سکوت از الگوی ایران دنباله‌روی کنند: «آن‌ها باید تکانی بخورند و کمک واقعی بدهند. ملت فلسطین نیازی به سخنرانی و نشست ندارد، بلکه نیاز به حمایت جدی دارد» لاریجانی افزود:«اگر این کشورها می‌‌خواهند در این موضوع سرافراز باشند باید به ملت فلسطین کمک نظامی کنند».

این سخنان هم‌زمان بود با مصاحبه لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه با یکی از فرستنده‌های خبری این کشور که ضمن ابراز امیدواری از برقراری آتش‌بس میان اسرائيل و حماس در نوار غزه، به نقش ایران به عنوان یکی از عوامل سهیم در جنگ اشاره کرد. وی‌ گفت که این کشور نه تنها در درگیری‌های نوار غزه، بلکه در بسیاری نقاط دیگر از جمله لبنان، سوریه و عراق نیز دست دارد. او ایران را متهم به ارسال سلاح‌های دوربرد به اسلام‌گرایان افراطی در نوار غزه کرد.

محمد‌حسن ابوترابی‌فرد، نایب‌رئیس مجلس در سخنرانی که در مراسم تجلیل از نظامیان کشته شده نیروی هوایی ارتش ایران در جریان جنگ ایران و عراق برگزار شد، گفت: «قدرت نیروهای مسلح ایران از غزه سربرآورده است و رژیم صهیونیستی را به خاک ذلت نشانده است» او اضافه کرد: «مگر دنیا تردیدی دارد به گل نشستن ماشین جنگی آمریکا در عراق از دستاوردهای نیروهای مسلح ما بوده و مگر تردید دارد بازوی مقاومت اسلامی تربیت‌یافته مکتب این افراد است.»

ولی امروز محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ارسال مسقتیم سلاح به نوار غزه را رد کرد. وی گفت:«جمهوری اسلامی نمی‌تواند به غزه موشک بفرستد، اما انتقال تجربه و انتقال فناوری را با همه ملل محروم از جمله غزه انجام داده‌ است.»

جعفری در مورد موشک فجر ۵ گفت:«ما این موشک‌ها را به‌طور مستقیم به غزه نفرستاده‌ایم، بلکه فن‌آوری آن از ایران به مقاومت منتقل شده است و مقدار بی‌شماری از این موشک‌ها در حال تولید است.»

این که «فن‌اوری» مورد نظر فرمانده سپاه چگونه به باریکه غزه منتقل شده، موضوع گزارشی است در روزنامه «دی‌ولت» چاپ آلمان که روز دوشنبه (۱۹ نوابر) منتشر شد. این گزارش به منابع اسرائیلی اشاره کرده است. به‌گفته سازمان امنیت اسراییل این موشک‌ها از ایران به سودان و سپس به مصر فرستاده می‌شوند. در آن‌جا به قطعات کوچک تقسیم و از راه تونل‌های زیرزمینی به نوار غزه منتقل می‌شوند.

به عقیده مقامات اسراییلی حمل و نقل این موشک‌ها در مصر نمی‌تواند از دیدرس مصری‌ها پنهان مانده باشد. موشک “فجر ۵” بیش از ۶ متر طول و حدود یک تن وزن دارد و سنگینی کلاهک انفجاری آن حداقل ۱۷۰ کیلوگرم است. به ادعای اسرائيلی‌ها کامیون‌های حامل این موشک‌ها در مصر باید برای رسیدن به مرز غزه از پل‌ها و جاده‌های مختلفی عبور کنند و مشاهده نشدن آن‌ها، ممکن نیست.

سخنان رئیس مجلس ایران و فرمانده سپاه پاسداران ‌هم‌زمان است با اوج‌تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه. در این تلاش‌ها سازمان ملل، مصر، ترکیه، آلمان و آمریکا سهیم‌هستند. آتش‌بس تا این لحظه اجرا نشده است. دو طرف یک‌دیگر را به مانع‌تراشی برای رسیدن به آتش‌بس متهم می‌کنند.

به عقیده برخی ناظران امور منطقه سوریه و ایران نیز از این درگیری برای انحراف افکار عمومی از اوضاع سوریه و یا برنامه هسته‌ای ایران سود می‌برند. مقام‌های اسرائیلی نیز اعلام کرده‌اند که ایران مخالف آتش‌بس است.

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران در سخنان امروز خود گفت:«ما خواهان برقراری آتش‌بس هستیم اما به نفع مردم غزه.»

یدالله جوانی، مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران نیز امروز در مصاحبه با خبرگزای «مره» گفت که مذاکره به هیچ وجه به نفع حماس نیست: «اگر بخواهد مذاکره‌ای انجام شود، گروه های فلسطینی شرط و شروطی دارند و حتما ان را مطرح خواهند کرد».

در درگیری میان اسرائیل و فلسطینان در نوار غزه ظرف یک هفته اخیر ۱۴۰ فلسطینی و پنج اسرائیلی کشته شده‌اند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Prison Conditions Eased for Ex-Marine Held in Iran - New York Times
  • A Journey to Iran, by Way of the Kitchen - Wall Street Journal
  • Iran Has Drug Policy Praised by UNODC and a High Rate of Opium Addiction - Reason
  • Obama urges diplomatic resolution with Iran - NBCNews.com
  • Bunker-busting behemoth: Pentagon upgrades bomb with Iranian nukes in mind - Fox News