Home

کمی از اسرار من و خدا

7 Oct 2012

■ علیرضا رضایی
Font Size + | - Reset
من طبق قراری که گذاشته بودم دو هفته در اینجا هیچ حرفی نزدم ولی قبلاً هم به شما گفته بودم که هرگز تمام اسرار پنهان وجودم را یک‌جا و یک‌دفعه به شما نمی‌گویم. من از انجام هر کاری هدفی دارم و مثل آدم‌هائی که وقتی بیل می‌گیرند دستشان خیال می‌کنند که زمین را شخم زده‌اند، نیستم. آنها در نهایت ضعف و سرخوردگی همیشه می‌خواهند با وسیله، هدف را توجیه بکنند و این اصلاً از نظر من اشکالی ندارد. من الآن هم از اینکه تمام اسرار وجودم را یک‌جا به شما نمی‌گویم هم هدفی دارم که این هدف هم یکی دیگر از اسرار وجودی من است که آن را به شما نمی‌گویم. مطمئناً الآن یک عده دارند از فضولی می‌میرند که بدانند هدف من از یک‌جا نگفتن اسرارم چیست. من بر خلاف دیگران از این موضوع که حس کنجکاوی دیگران را تحریک کنم خیلی خوشم می‌آید ولی حاضر نیستم کسی در این راه کشته بشود. به همین خاطر الآن برای جلوگیری از خونریزی برایتان فاش می‌کنم که من دو هفته اینجا هیچ حرفی نزدم چون اصلاً نوبت حرف زدن من در اینجا هر دو هفته یکبار است. به همین راحتی من بدیهی‌ترین چیز ممکن را برای شما تبدیل به یک راز مهم کردم و بلافاصله هم برای تحریک حس کنجکاوی‌تان گفتم دلیلش را نمی‌گویم. با این افشاگری حالا شاید شما از خودتان بپرسید که اصلاً این شاید الباقی اسرارش هم همینطوری بدیهی و الکی پلکی است . من شما را با خیالاتتان رها می‌کنم.

اما این دلیل نمی‌شود که تمام رازها و اسرار دنیا بدیهی باشند بلکه دقیقاً این بدیهیات دنیا است که راز هستند. خوشبختانه من به دلیل پیچیدگی‌های مغزم با شما خیلی فرق می‌کنم ولی مثلاً همین خدا. بدیهی‌ترین چیزی که در جهان می‌تواند وجود داشته باشد همین شخص خداوند است ولی میلیون‌ها سال است که همه دنبال کشف این راز هستند. دقیقاً هم از همینجا مشخص می‌شود که خدا اصلاً وجود ندارد چون هر چیزی برای اینکه واقعاً «وجود داشته باشد» باید حتماً دلیلی هم برای اینکار داشته باشد نه اینکه ما ده میلیون سال بگردیم دلیل پیدا کنیم که همان چیز وجود دارد. من فکر می‌کنم که خداوند هم عین من از تحریک حس فضولی دیگران خیلی خوشش می‌آید و همین که من الآن دارم درباره‌ی خدا فکر می‌کنم دلیل محکمی است برای اینکه او وجود دارد. در واقع وجود خداوند هم یک راز است و من خودم چون به دلیل پیچیدگی‌هایم خیلی از این رازها دارم بنابراین خوب از جنس اینگونه رازها خبر دارم و می‌دانم که چنین رازهائی اصلاً در جهان وجود ندارد چون مثلاً اگر همین شخص خداوند با آن همه اطلاعاتی که می‌گویند دارد، وجود داشت خب پس دیگر چه رازی در جهان باقی می‌ماند که ایشان جوابش را نداده باشد؟

به نظر من عالمان دینی و مبلغان مذهبی اصلاً هیچ کار و زندگی‌ای ندارند چون اگر داشتند صبح تا شب مردم را از کار و زندگی‌شان نمی‌انداختند که مجبورشان بکنند که به رازهای خداوند فکر بکنند. آنها هم شغل شریفشان این است که از تمام بدیهیات عالم رمز و راز بسازند تا مردم به آنها فکر بکنند. تازه آنها از بدیهیات دنیا مردم را به نتیجه‌ی معکوس هم می‌رسانند. مثلاً در مورد همین خداوند آنچنان از مهربانی و لطف و محبت او صحبت می‌کنند که آدم از ایشان خوشش می‌آید ولی درست در همان لحظه به همه می‌گویند که بخاطر این همه مهربانی خداوند باید از او بترسی. اتفاقاً همه هم می‌ترسند و این خودش یک راز بدیهی است که چرا آدم باید از کسی که خوشش می‌آید بترسد؟ من استثنائاً جواب این پرسش را همین الآن می‌دهم تا مبلغین دینی را کنفت کرده باشم. دلیلش این است که اگر کسی از خدا نترسد آنوقت آنها مجبورند برای اینکه اموراتشان بگردد روزها بروند کار بکنند و کار کردن خیلی سخت‌تر از ترساندن مردم از خداوند است. خداوند هم خودش انگار خوشش می‌آید که همه از او بترسند چون یک دفعه به یک‌جائی سیل و زلزله می‌فرستد تا ترس مردم تقویت بشود در صورتی که سیل و زلزله به هر کسی ربط دارد جز خداوند. شما اگر یک مقداری اطلاعاتتان در حد من از جغرافی عمیق بود به جای ترسیدن از خدا فوراً متوجه دلیل وقوع سیل و زلزله می‌شدید و می‌رفتید پی کارتان. الآن هم بروید پی کارتان. من تا دو هفته‌ی دیگر اینجا هیچ حرفی نمی‌زنم.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب

 1. parvin says:

  باهات موافقم به همین سادگی !

  روان و راحت مینویسی و شاخ و برگ الکی و خواننده گول زن به نوشته هات نمیدی، خودتی… همینش جالب و خواندنیه !

  موفق باشی

 2. hadi says:

  سلام
  عليرضا جان اسرار عالم هم به اين سادگي ها هم كه فكر مي كني نيست
  به قول شاعر جهان به نور او هست پيدا كجا او از نور اين جهان گردد هويدا دوما سياست با دين ربطي نداره اوني كه گفته يكي يه يا سياست رو درك نكرده يا دين رو /هرچيزي جاي گاه خودش رو داره و با توهين چيزي بدست نمياد

 3. MARZI says:

  سلام
  من حوصله دین و مذهب و این کار رو بکن، اون چیز رو بخور، یه ماه نخور بعد بشین خودت رو ندارم ولی وجود خدا رو می پذیرم وُ هیچ وقت هم ازش نترسیدم.

What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Saudi Arabia bans Iran's Mahan Air from flying into kingdom - Fox News
  • GOP Lawmakers: Why the 'Delayed and Weak' Response to Iran's Missile Launches? - CNSNews.com
  • Did 'Moderates' win Iran's 'Elections'? - American Thinker (blog)
  • Selling Luxury in Iran - International New York Times
  • Report: Russia withdrawal due to disappointment with Iran and Hezbollah - Jerusalem Post Israel News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.